15 лютого 2014 року в День 25-річчя виведення контингенту Радянських військ з Афганістану та День воїнів-інтернаціоналістів, які брали участь у врегулюванні воєнних конфліктів на території ближнього і далекого зарубіжжя в бібліотеці сімейного читання №25 ЦБС Дзержинського району весь день звучали пісні, присвячені Афганській війні. Організовано перегляд документальних («Афганський капкан: Таємниця табору Бадабер», «Війна від першої особи. Афганістан») і художніх («9 рота», «Офіцери», «Вантаж« 300 »,« Караван смерті ») фільмів.
Солдатам і офіцерам, які з честю виконали військовий обов'язок у Демократичній Республіці Афганістан в 1979-1989 роках, полеглим і живим героям афганської війни присвячена виставка - статистичний репортаж «Афганський вітер».
Афганська війна тривала довгих 9 років, 1 місяць і 12 днів (з 25 грудня 1979 по 15 лютого 1989 року). За цей час у військах, які перебували на території Демократичної Республіки Афганістан (ДРА), пройшло військову службу 620 тисяч осіб, з них 160 375 вихідців з України. Майже кожен четвертий учасник бойових дій в Афганістані був з України. Щорічно чисельність контингенту Радянської армії (СА), який перебував в Афганістані, становила від 80 до 104 тисяч військовослужбовців і від 5 до 7 тисяч робітників і службовців. Проти військ СРСР і ДРА билися афганські та іноземні моджахеди за підтримки Пакистану, Саудівської Аравії, ОАЕ, Ірану, Єгипту, Ізраїлю, США, Великобританії, Китаю. За різними оцінками, сили заколотників налічували від 150 до 200 тисяч чоловік. Активну їх частину складали близько 70 тисяч бойовиків, об'єднаних в 1500 банд-груп. За офіційними даними, в ході бойових дій на території ДРА було вбито, померло від ран, різних пригод, нещасних випадків, загинуло в катастрофах 15051 чоловік, пропали безвісти або потрапили в полон 417 чоловік; поранено, контужений, травмовано - 53 753 особи, захворіло - 415 932 особи. Стали інвалідами - 10 751 чоловік.
Втрати озброєння СА в Афганській війні склали 118 літаків, 333 вертольота, 147 танків, 1314 БМП, БМД, БТР; 433 знарядь і мінометів, 1138 машин-радіостанцій і командно-штабних машин, 510 інженерних машин, 11 369 бортових автомобілів і бензовозів. На підтримку Кабульського уряду з бюджету СРСР щорічно витрачалося близько 800 мільйонів доларів США (20,5 мільйонів рублів щодня).
Згідно з оцінками західних експертів, безповоротні втрати СРСР оцінюються в 40 000 чоловік, проте документального підтвердження цих цифр на сьогоднішній день немає.
«... Мине час, і будуть говорити, що ця війна була безглузда, будуть брехати, що смерті і важкі поранення на цій війні теж не мали ніякої ціни ... Не вірте цьому! Ми прийшли сюди і виконали поставлене завдання. Ми зробили це так, як зробила б будь-яка поважаюча себе армія великої і сильної держави. Кожен, хто тут вмирав, вмирав для того, щоб жив наступний, жили ми »(Афганський вітер).
«Афганський вітер» «Афганський вітер»
У ході афганської війни звання Герой Радянського Союзу удостоєні 86 осіб, в т.ч. 17 вихідців з України. З нагороджених 27 отримали високе звання посмертно (в т.ч. 6 вихідців з України). Нагороджено орденами і медалями - 200 153 людини, 10 955 - посмертно. Серед нагороджених - 1350 жінок. На сьогоднішній день на території України проживає понад 150 тисяч ветеранів-афганців.
По Харківській області брали участь у Афганській війні понад 5 000 осіб, загинули - 128 осіб, у зв'язку з пораненнями, контузії, каліцтва і важкими захворюваннями стали інвалідами війни більше 800 ветеранів.
По Харкову на території ДРА пройшли військову службу більше 7 000 чоловік, загинули - 124 особи; у зв'язку з пораненнями, контузії, каліцтва і важкими захворюваннями стали інвалідами війни більше тисячі ветеранів.
За час війни, у військах, які перебували на території ДРА, пройшли військову службу 434 жителя Дзержинського району м Харкова, 147 з них нагороджені Державними орденами і медалями. При виконанні інтернаціонального обов'язку в ДРА загинуло 18 воїнів-інтернаціоналістів Дзержинського району. На даний момент в районі проживає 12 сімей, загиблих в Афганістані. У зв'язку з пораненнями, контузії, каліцтва і важкими захворюваннями стали інвалідами 164 ветерана району, 7 з них - першої групи.
На території Дзержинського району встановлено меморіальну дошку воїну-інтернаціоналісту Киселю Володимиру Олександровичу (1965-2011) «... Мине час, і будуть говорити, що ця війна була безглузда, будуть брехати, що смерті і важкі поранення на цій війні теж не мали ніякої ціни ... Не вірте цьому! Ми прийшли сюди і виконали поставлене завдання. Ми зробили це так, як зробила б будь-яка поважаюча себе армія великої і сильної держави. Кожен, хто тут вмирав, вмирав для того, щоб жив наступний, жили ми ... »
На території Дзержинського району встановлені 2 меморіальні дошки, присвячені воїнам-інтернаціоналістам. Перша відкрита в 2009 році (проспект Людвіга Свободи 34) і присвячена кавалеру ордена «Червоний Прапор», учаснику штурму палацу «Тадж-Бек», спецоперації «Шторм-333» Піддубному Володимиру Олексійовичу (1945-2005), а друга встановлена в 2012 році киселю Володимиру Олександровичу (1965-2011), нагородженому трьома медалями «за відвагу» за адресою проспект Людвіга Свободи 35.
Військовослужбовці йшли до Афганістану захищати інтереси своєї країни і братнього афганського народу.
«За оцінками експертів, зараз, на початку 21 століття, Афганістан живе приблизно в 15 столітті. Ця країна займає лідируючі позиції в плані наркомафії, тривалість життя - найнижча на все Близькому Сході, народ страждає від кричущої непосильною убогості. І зараз в Афганістані не вщухають бої. Афганці страждають, з одного боку, від талібановскіх шакалів, з іншого - від НАТОвських стерв'ятників.
І складно уявити, що ще трохи більше двадцяти років тому, там було безкоштовну освіту, медицина, працювали соціальні програми ...
Вічна пам'ять полеглим!
Слава нині сущим! »(Ю. Саратцев)
Матеріали для виставки були надані головою Дзержинського районного відділення Харківського міського Союзу Ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів) Биковим Михайлом Леонідовичем. Особливо цікавими і цінними для читачів стали статистичні дані по Харкову і Харківській області, а також по Дзержинському району. Технічну підтримку при підготовці виставки надала Дзержинська районна в місті Харкові організація ПР. Для читачів бібліотечний Інтернет відкрив фонди електронних бібліотек - «Lib.Ru: Афганська війна», «FIREmentator: Бібліотека військової історії. Війна в Афганістані »