Перейти на украинский язык Перейти на английский язык

Центральна міська бібліотека
ЦБС Шевченківського району м. Харкова

«Я писав про саламандрів тому, що думав про людей»

«Чути–це більше, ніж розуміти слова»
Карел Чапек

«Я писав про саламандрів тому, що думав про людей»«Я писав про саламандрів тому, що думав про людей»«Я писав про саламандрів тому, що думав про людей»«Я писав про саламандрів тому, що думав про людей»

До 135-річчя від дня народження видатного чеського письменника Карела Чапека в Бібліотеці-філії № 17 для людей з порушенням зору діє персональна виставка «Я писав про саламандрів тому, що думав про людей». Чапек відомий у світі своєю різножанровою творчістю: науково-фантастичними творами, політичними статтями, гумористичними розповідями та п’єсами. 
До речі, це він став першим, хто ввів у літературу слово «робот» у своїй п’єсі «R.U.R.» (Rossum’s Universal Robots), опублікованій у 1920 році. Саме його брат Йозеф запропонував це слово, яке походить від чеського «robota» (панщина, примусова праця).
На виставці, окрім книг Карела Чапека, представлені матеріали про життя та творчість, а також цікаві факти про його захоплення і тісну співпрацю з братом Йозефом Чапеком, який був не тільки ілюстратором, а й його творчим натхненником. 
Особливу увагу приділено антифашистській позиції письменника, яка знайшла яскраве відображення у його відомому романі «Війна з саламандрами». Гуманізм Чапека та підтримка демократичних цінностей зробили його мішенню для пропаганди нацистів. У період посилення впливу Німеччини на Європу ім’я Чапека було занесено до списку ворогів Третього рейху. У 1938 році він навіть отримував погрози через свою діяльність. Через смерть наприкінці 1938 року (всього за кілька місяців до окупації Чехословаччини нацистами) він уникнув переслідувань, але його брат, Йозеф Чапек, потрапив до концтабору Берґен-Бельзен, де й загинув.

«Я писав про саламандрів тому, що думав про людей»«Я писав про саламандрів тому, що думав про людей»

Відвідавши бібліотеку, читачі дізнаються багато цікавого про цю дивовижну людину. Наприклад, про його художню творчість… І хоча Карел Чапек не прагнув стати великим художником, але його малюнки і графіка чудово відображають його характер: іронічний, проникливий і щирий. Його мистецька діяльність показує ще одну грань багатогранного таланту, який збагатив чеську культуру.
Або про поетичну… Він справді не був професійним поетом, але його творчість має поетичний відтінок, навіть у прозі. Він володів витонченою мовою, умів знаходити красу в буденності та передавати глибокі емоції. Чапек міг би бути філософським поетом, як Рабіндранат Тагор чи Райнер Марія Рільке (В «Апокрифах» він створював короткі філософські притчі, які нагадують поезію в прозі). 
Його талант до глибоких роздумів і спостережень за людством зробив би його вірші універсальними, наповненими любов’ю до життя і вірою в краще майбутнє. Якщо уявити Чапека-поета, то його твори були б проникаючими і лаконічними, але завжди сповненими світла та гуманізму. Хтось з дослідників історії чеської літератури написав, що творчість Чапека це – «келих вишуканого вина або шампанського в руці прекрасної дами, яка перебуває у товаристві джентльменів з вишуканими манерами».
Дізнайтесь більше про життя та творчість цього видатного письменника, чий літературний спадок і досі актуальний для сучасного світу! На жаль, наразі у фондах бібліотеки немає творів Карела Чапека українською мовою. Однак усі охочі можуть ознайомитися з його творами в аудіоформаті українською. Крім того, у бібліотеці можна переглянути культовий антивоєнний фільм-драму «Біла пошесть» (1936) режисера Гуго Гааса, знятий за однойменною п’єсою Чапека.


На нашому сайті з'явився ресурс, який допоможе знайти найближчу до вас бібліотеку, дізнатися, як з нею зв'язатися і скористатися її послугами. Будемо ближче в цифровому і реальному світі!
Календар подій
ПнВтСрЧтПтСбНд
12
3456789
10111213141516
17181920212223
2425262728
Банери партнерів

Проверка тИЦ и PR
Центральна міська бібліотека централізованої бібліотечної системи Шевченківського району м. Харкова

Адреса: Україна, Харків, 61058, вул. Данилевського, б. 34
Телефон: (057) 705-19-90.
Телефон: +38 096-860-08-20.
E-mail: citylibbelin@gmail.com
Розклад роботи - з 10.00 до 18.00
Вихідний день – вівторок, влітку: субота та неділя
Санітарний день – останній день місяця
Детальна контактна інформація
©Copyright ЦМБ ЦБС Шевченківського району м. Харкова
2011-2025