У листопаді 2024 року світ поціновувачів високої літератури відзначав 265-річчя німецького поета, драматурга і філософа Фрідріха Шиллера.
До цієї дати у Центральній міській бібліотеці відбувся книжковий огляд «Вершина німецької класичної драматургії», де відвідувачі переглянули книги з фонду бібліотеки, що охоплюють творчий доробок видатного письменника, драматурга й мислителя, дізналися біографічні відомості та цікаві історії з життя Шиллера, а також яку роль відіграє його творчий спадок у житті сучасного суспільства.
Доля класиків часом складається так, що їхні імена відомі широкому загалу, але мало хто знає, завдяки чому ці імена прославились, ще менше тих, хто справді читає їхні твори. У таке читацьке забуття потрапив і один з найвідоміших німецьких класиків Фрідріх Шиллер. Наш обов'язок — виправити цю несправедливість, адже цю особистість та її роль у літературному і драматургічному надбанні людства важко переоцінити. Так, з-під пера Шиллера вийшли твори, що нині рекомендовані до вивчення у загальноосвітній школі: «Розбійники» та «Рукавичка». Вже протягом кількох століть успішно розігруються на сцені у драматичних, оперних і балетних постановах: «Вільгельм Телль», «Марія Стюарт», «Дон Карлос», «Орлеанська діва», «Підступність і кохання», «Змова Фієско в Генуї», «Розбійники», «Мессинська наречена». Іноземця Шиллера швейцарці вважають першим швейцарським національним драматургом, не зважаючи на те, що сам Шиллер ніколи навіть не перетинав кордону Швейцарії. Цього почесного титулу він був удостоєний лише за один твір — народну драму «Вільгельм Тель».
З 1860 року знамениту скелю Мітенштейн на березі Фірвальдштетського озера, де знайшли перші паростки швейцарської незалежності, вдячні швейцарці прикрасили надписом: «Співцеві Телля, Фрідріху Шиллеру — стародавні кантони». Оду «До радості», яку Шиллер написав, коли йому було лише 25 років, знає кожен житель Європи — у 1972 році Рада Європи затвердила цей твір, покладений на музику Бетховена, Гімном Ради Європи, а в 1993 — Гімном Європейського Союзу. Крилаті вислови Шиллера ми використовуємо щодня, навіть не здогадуючись про авторство цих влучних і безсмертних фраз:
Честь дорожча за життя.
Що не заборонено, то дозволено.
Що не природно, то до добра не доведе.
Краще жахливий кінець, ніж жах без кінця.
Є велетні, та рицарів нема вже.
Людину видно по її вчинках.
Любов і голод правлять світом.
Мавр зробив свою справу, мавр може йти.
Хто життям не ризикує, той, напевно, й не живе.
Любов збагачує великі душі.
Для хорошого актора немає поганих ролей.
Істина нітрохи не страждає від того, що її не визнають.
Тільки наполегливість приводить до мети.
Справжня любов допомагає здолати всі труднощі.
Ненависть віднімає, любов збагачує.
Якщо вчинки мовчать, то слова не допоможуть.
Вільний лише той, хто володіє собою.
Голоси треба важити, а не рахувати.
Слово завжди сміливіше за вчинки.