до 145-річчя від дня народження Івана Іовича Кучугури-Кучеренко
Іван Іович Кучугура-Кучеренко - неординарна постать українського культурного простору, родом з села Мурафа, що на Харківщині. Бібліотека філія № 17 ім. Л. Л. Гіршмана хоче трохи вам розповісти про нього. Ще в дитинстві Іван перехворів віспою і втратив зір. Тому мав поводиря. Завдяки своєму земляку-кобзарю навчився грати на бандурі, пізніше став подорожувати, виконуючи українській пісні та думи. Його репертуар налічував близько 300 пісень. Автор пісні «На високій дуже кручі», присвяченій Тарасу Шевченку. В 1913-1917 рр. часто виступав у Харківській бібліотеці ім. Короленка. У післяреволюційні часи Іван Кучугура-Кучеренко давав концерти майже у всіх райцентрах тодішньої Харківської губернії і під час виступів розповідав про Українську автокефальну православну церкву. Кобзарював він також біля храмів та монастирів.
Репресивна Радянська машина не жаліла на той час нікого, якщо ти мав відношення до проявів етнічної культури, то це миттєво викорінювалось. Зазнав таких дій на собі й Іван Кучугура-Кучеренко. Воно й не дивно, адже кобзарі – це проповідники, інформатори, ідеологи свого часу, люди які несли до людей слово, люди які ідентифікували українців як представників етносу з глибокими культурними традиціями. Так Івана Кучугуру-Кучеренко було заарештовано 8 листопада 1937 за звинуваченням в участі у контрреволюційній організації та засуджено до розстрілу. Реабілітовано його у 1958 році.
У березні 1989 р. з нагоди 175-річниці від дня народження Т. Г. Шевченка в Переяславі було відкрито єдиний в Україні Музей кобзарства. Для якого художник Козак Микола Іванович розробив вазу із портретом Івана Кучугури-Кучеренка. На ній окрім портретного зображення є напис Іван Кучугура-Кучеренко (1878 – 1943). Також у рідному селі кобзаря у 2008 році було встановлено меморіальну дошку. Дізнатися більше та переглянути виставку присвячену Івану Кучугурі-Кучеренко ви зможете завітавши до нашої бібліотеки. З нетерпінням чекаємо на Вас.