Засновник Харківського державного університету меценат, науковець та просвітитель Василь Назарович Каразін - ювіляр. Василю Назаровичу виповнюється 250 років. Каразін – великий просвітник, великий вільнодумець, талановитий вчений і взагалі людина, яка випередила свій час. Зібравши з місцевих дворян близько 400 000 рублів, Каразін створив у 1805 році перший у Харкові університет, який став Альма-матер для багатьох вчених та видатних діячів. Василь Назарович особисто розробляв наукові програми, планував проекти академічних та університетських закладів.
218-річна історія ХДУ містить величезну кількість фактів, історій, відкриттів та розробок. Сьогодні це передовий потужний центр освіти та науки. Тут представлені практично всі сучасні напрямки фундаментальної науки, проводяться роботи зі створення науково-технічної та інноваційної продукції світового рівня.
Університет має 23 факультету. Астрономічну обсерваторію, Ботанічний сад, бібліотеку... За роки існування університет закінчили понад 130 тисяч людей. Єдиний в Україні, де навчалися та працювали три лауреати Нобелівської премії: Ілля Мечников, Семен Кузнец, Лев Ландау. У 2019 році Харківський університет посів перше місце у світовому рейтингу серед українських вузів…
Університет — це сторінка життя не лише Харкова, а й України, світу…
ЦМБ ім. В. Г. Бєлінського давно співпрацює з бібліотекою університету ім. В. Н. Каразіна, співробітники бібліотек ЦБС беруть участь у семінарах, конференціях, які проводяться бібліотекою університету та на її базі. Якось зустріч молодих бібліотекарів була організована Харківським обласним відділенням «Українська бібліотечна асоціація» у рамок «Короленківських читань 2021» «Бібліотеки, архіви, музеї у структурі сучасного соціуму: стратегії цифрової модернізації» на базі центру «Вікно в Америці» університету ім. В. Н. Каразіна.
Особливо цінними є: консультації співробітників бібліотеки ХДУ під час роботи публічних бібліотек Харкова щодо створення Корпоративного електронного каталогу на базі АІБС Absotheque Unicode.