Свято Масляного тижня в Центральній міській бібліотеці ім. В. Г. Бєлінського завжди проходить весело та цікаво. Співробітники відділу обслуговування ретельно готуються до свята проводів Зими, готують багато цікавих сюрпризів і для дорослих читачів і для малечі.
Діти із зацікавленістю слухають розповідь про святкування Масляної на Слобожанщині, переглядають мультиплікаційні фільми про традиційні народні українські свята і беруть участь у святі-грі «Щедра Масляна прийшла – сиру й масла принесла…», яке з любов’ю готують для них винахідливі бібліотекарі.
Здивовані дітлахи потрапляють у справжню українську хату, знайомляться з веселою дівчиною Оксаною та її старенькою мамою, слухають цікаву розповідь про святкування Масляного Тижня на Слобожанщині, розгадують складні загадки, допомагають вибороти злу Марену, яку потім спалять на вулиці.
А потім і дорослі, і малі водять хороводи біля вогню, закликають Весну та й смакують рум’яними млинцями з запашним узваром.
Цього року з поважних причин таке свято провести в Центральній міській бібліотеці ім. В. Г. Бєлінського неможливо, але ми хочемо щиро поділитися своїми досвідом з колегами. Ми пропонуємо усім охочим скористатися нашими творчими розробками і провести таке яскраве, смачне та пізнавальне свято.
Бажаємо успіху і щиро вітаємо усіх з Масляною!
«Щедра Масляна прийшла – сиру й масла принесла…»
Масляна на Слобожанщині
(Свято-гра)
У святково прибраній хаті дівчина Оксана та її мати
ОКСАНА:
Широка Масляна – Сирний тиждень!
Ти прийшла ошатна до нас Весну зустрічати.
Пекти млинці і розважатися будемо весь тиждень,
Щоб студену Зиму з дому прогнати!
А розкажи, матусю, як Масляну святкували на Слобожанщині у давні роки…
МАТИ:
Ой, і веселе ж свято Масляна! Усі чекали на нього: і старі, і малі. Сім днів святкували і раділи.
У ПОНЕДІЛОК із самого ранку настає «ЗУСТРІЧ». Яскраві санчата ковзають з гірочок. Цілий день веселощі, сміх! Настає вечір. Накатавшись досхочу, усі їдять перші святкові млинці.
А у ВІВТОРОК безтурботний – «ЗАГРАВАННЯ». Ото відрада – усі гуляти, гратися вийшли як один. Ігри та втіхи, а через них – нагорода: здобний і рум’яний масничний млинок!
Тут СЕРЕДА підходить – «ЛАСУНКОЮ» зветься. Кожна господиня чаклує біля печі. Кулеб’яки, сирники – все їм вдається. Пироги та млинці – все на стіл мечи!
У ЧЕТВЕР роздольний – «РАЗГУЛЯЙ» приходить. А з ним і фортеці, і снігові бої. Трійці з бубонцями на поля виходять. Хлопці шукають дівчат – своїх наречених.
Ось і П’ЯТНИЦЯ настала – «ВЕЧОРА У ТЕЩІ». Теща запрошує зятя на млинці. Є з ікрою і сьомгою, можна трохи простіше – зі сметаною, медом, маслом та сиром.
Наближається СУБОТА – «ЗОВИЦІ ЧАСТУВАННЯ». Уся рідня зустрічається, водить хоровод. Довго свято триває зі сміхом та веселощами. Славно проводжає увесь народ Зиму!
НЕДІЛЯ швидко настає, полегшують душу усі у «ПРОЩЕНИЙ ДЕНЬ». І дорослі, і малі перепрошують за образи, цілуються та посміхаються. (Солом’яне опудало спалюють.)
ОКСАНА:
Ой, мамо, і я вже піду на вулицю святкувати з дівчатами та хлопцями Масляну!
(Біжить до дверей та бачить злу МАРЕНУ.)
Ой, матусю, а це що за привид?
МАТИ:
Це ж, доню, зла МАРЕНА. Вона і тебе на вулицю не пустить, і мені не дасть млинців та вареників зробити! А головне, не пустить вона до нас ВЕСНУ-КРАСНУ!
ОКСАНА:
Ой, мамо, який жах! І сонечко весняне не зійде, і ластівка під нашою стріхою гніздечко не зів’є, не зацвіте наша стара яблуня, не розквітнуть біля хати мальви! Що ж робити?
МАТИ:
Треба знищити страшну чаклунку, а потім кинути її в полум’я!
ОКСАНА:
Як же ж до неї підійти, мамо? Вона ж страшна та підступна!
МАТИ:
А ми, доню, діточок попросимо нам допомогти. МАРЕНА дуже боїться веселого сміху, пісень та розгаданих загадок!
ОКСАНА:
Любі діти! Допоможіть нам з мамою страшну МАРЕНУ знищити, МАСЛЯНУ весело відсвяткувати, ВЕСНУ-КРАСНУ зустріти!
ЗАГАДКИ:
1.
2.
3.
(З кожною відгаданою загадкою, віршиком або піснею зла МАРЕНА нахиляється все нижче і нижче, поки зовсім не падає.)
МАТИ:
Ось і перемогли ми бридку МАРЕНУ, знищить її полум’я і буде у нас веселе свято!
ОКСАНА:
Як на Масляного тижня
З печі млинчики летіли!
Всі рум’яні, з пилу, з жару…
Масляну так проводжали!
Всі млиночки розбирайте
Та дякувати не забувайте!
(Усі виходять на вулицю та спалюють МАРЕНУ.)