Увесь світ відзначає 265-річчя від дня народження одного з найвідоміших композиторів світу – Вольфганга Амадея Моцарта. Хоча його життя було досить коротким (35 років), музикант залишив після себе колосальну спадщину, ставши автором понад 600 музичних творів.
«На моє глибоке переконання, Моцарт є вища, кульмінаційна точка, якої краса досягала в сфері музики», – так писав про австрійського композитора П. І. Чайковський.
Моцарт народився у сім'ї Леопольда Моцарта, скрипаля і композитора при дворі зальцбургского архієпископа. Хлопець з дитинства був обдарований талантом – уже з чотирирічного віку він почав складати музику, дуже швидко опанував мистецтво гри на клавірі, скрипці, навчаючись у батька. Вже в 12 років юний композитор працював над оперою на замовлення імператора Йосипа II.
У віці 14 років Моцарт був нагороджений папським орденом «Золотої шпори», обраний членом Філармонічної академії в Болоньї, тим самим ставши наймолодшим (і донині) членом та володарем ордена.
До 17 років широкий репертуар Моцарта включав понад 40 великих творів.
Одна з вершин музики того періоду – Симфонія соль мінор № 25, де відбилися характерні для епохи бунтівні «вертеровскі» настрої, близькі по духу літературній течії «Бурі і натиску».
Прекрасним віденським дебютом Моцарта став зингшпіль «Викрадення із сералю» (1782, Бургтеатр), за прем'єрою якого слідувало одруження на Констанції Вебер (молодшій сестрі Алоїзії).
Деякі опери Моцарта так і залишилися незавершеними, оскільки скрутне матеріальне становище родини змушувало композитора присвячувати багато часу різним підробіткам. Так, відома меса «Реквієм» так і не була завершена Моцартом. Твір завершив учень композитора – Зюсмайер.
Крім музики композитор був досить азартним гравцем у більярд. У нього в квартирі навіть був власний більярдний стіл – розкіш для Відня того часу. Захоплений грою, Моцарт міг просадити за вечір весь гонорар за концерт. А ще він дуже любив тварин, особливо птахів – канарок і шпаків, яких охоче тримав у себе в якості домашніх тварин. Також у свій час музикант мав коней, щоб здійснювати щоденні прогулянки верхи о п'ятій ранку, які йому рекомендував лікар.
Залишав цей світ Вольфганг в бідності, без належних почестей. Полеміка навколо обставин смерті Моцарта не вщухає й досі. Вчені, які вивчали смерть Моцарта, розділилися на два табори: прихильників насильницької і природної смерті. Однак абсолютна більшість вважає, що Моцарт помер природним шляхом, від гострої ревматичної лихоманки, а будь-які версії отруєнь, особливо – версія отруєння Сальєрі вважаються помилковими.
Цікаво, що син Моцарта Франц Ксавер майже 30 років жив і творив у Львові. Там він організував хорове товариство, викладав, виступав з концертами і диригував оркестром. До речі, Львів його настільки надихнув, що він навіть написав п'єси для фортепіано на мотиви українських народних пісень.