(До 160-річчя від дня народження видатного художника Миколи Самокиша)
У музеях Харкова зберігається невелика, але цікава збірка матеріалів видатного українського графіка, ілюстратора та баталіста Миколи Семеновича Самокиша, який зробив величезний внесок в історичний, зокрема, в батальний живопис.
Микола Семенович Самокиш народився 25 жовтня 1860 р. на Чернігівщині у родині службовця. Навчався майбутній художник у класичній гімназії де отримав перші професійні уроки малювання.
У 1879 році Микола Самокиш вступає до Академії мистецтв в Петербурзі. За час перебування в Академії, крім похвальних відгуків та грошових нагород, художник отримав 5 срібних та 2 золоті медалі. За дипломну роботу «Повернення російської кавалерії після атаки під Аустерліцем» Микола Самокиш був нагороджений великою золотою медаллю. У 1890 році Микола Семенович Самокиш став Академіком живопису.
У 1937 році Микола Семенович Самокиш був запрошений на посаду керівника батально-історичної майстерні Харківського художнього інституту.
Головними героями картин Миколи Самокиша були коні. «Вважаю коня гарним та благородним створінням, тому намагаюся зображувати його не тільки з зовнішнього боку, але й передати його психіку. Його порив, найпрекрасніше, що є у цих тварин. Навіть шкапа на скаку виглядає живописно», – писав художник.
Останнім закінченим твором Миколи Самокиша була картина «Полтавській бій» 1940р.
У 1941 році Микола Семенович Самокиш став лауреатом Сталінської премії. У тому ж році художник розпочав роботу над картиною «Бій під Римніком», але не закінчив. 18 січня 1944 року Микола Семенович Самокиш помер.
Для Харківського історичного музею була написана картина «Бій Богуна з Чернецьким під Монастирищем в 1653р.». Вона і зараз зберігається в Харківському історичному музеї. Крім двох картин Миколи Самокиша в музеї зберігаються графічні малюнки, ескіз до картини «Трійка», 2 альбоми «З української старовини» видання 1900р.
У Харківському художньому музеї в відділі радянського мистецтва теж зберігаються картини Миколи Семеновича Самокиша.
Свідомі харків’яни намагаються врятувати унікальний стінопис у під’їзді будинку по вулиці Мироносинській, зроблений Миколою Семеновичем Самокишем у стилі Слобожанського модерну, який є єдиним в Україні.
Іменем відомого митця названо провулок в Харкові (провулок Самокиша).
Сьогодні, в канун 160-річного ювілею відомого художника, у харків’ян є слушна нагода познайомитися з творчістю Миколи Семеновича Самокиша.