Перейти на украинский язык Перейти на английский язык

Центральна міська бібліотека
ЦБС Шевченківського району м. Харкова

«Філософ свободи»

«Філософ свободи»
Григорій Савич Сковорода
1722-1794

«Філософ свободи»Музей-садиба Григорія Сковороди

21 березня, до Всесвітнього дня поезії, в Ужгороді було проведено багато цікавих та пізнавальних заходів, на які, вже традиційно, було запрошено і Центральну міську бібліотеку Харкова. 
«Народний літературний музей Закарпаття», що є філією Закарпатського обласного художнього музею ім. Й.Бокшая, підготував цікаві літературні зустрічі з закарпатськими літераторами, а відомі видавництва надали зразки своєї продукції для книжкової виставки «Видатні літератори України».
Головна бібліотекарка Центральної міської бібліотеки Харкова Ганна Абрамова розповіла ужгородській літературно-мистецькій спільноті про видатного філософа і поета Григорія Савича Сковороду і про те, як харків’яни зберігають пам'ять про свого славетного земляка. 
Постать Григорія Сковороди така ж знакова для Харківщини, як і цей регіон для самого філософа. Хоч народився він на Полтавщині, а навчався в Києво-Могилянській академії, саме Слобожанщина стала для нього місцем сили. Сюди він повертався, тут мандрував, викладав і писав.
Саме тут він знайшов свій останній прихисток і нібито власноруч викопав собі могилу під липою. Але його вічний спокій після смерті досить умовний.

«Філософ свободи»Музей-садиба Григорія Сковороди

Сковородинівка, де похований філософ, уже вдруге страждає від війни: спочатку – від нацистської окупації, тепер – від російського нападу. А самого мислителя все ще намагаються спіймати: тільки вже не абстрактний світ, а цілком конкретний – “руський мир”, який хоче присвоїти собі Григорія Савича вже понад 100 років.
1759 року Сковорода приїздить викладати в Харківському колегіумі. На той час – це найпередовіший навчальний заклад в усій Україні. Тут, на відміну від Києво-Могилянської академії, віддавали перевагу природничим і точним наукам, поряд із латиною більше вивчали грецьку, німецьку, французьку, італійську мови.
Окремо існував архітектурний, геодезичний, артилерійський клас. Колегіум підтримували меценати, а освіту тут могли здобувати діти всіх соціальних верств: козацтва, духовенства, містян. Цей формат колегіуму став відходом від духовного навчання.
І це, звичайно, мало помітний вплив на місто. Після відкриття університету в 1804 році Харків стає одним з найпотужніших міст Європи за кількістю студентів на душу населення.
Вплив Сковороди в освітніх колах так само був визначальним. Вже за рік викладання йому запропонували отримати чернечий сан, щоб мати можливість обійняти керівну посаду. Однак він категорично відмовився і на певний час залишив колегіум.
Мандри Сковороди Слобожанщиною пролягали через маленькі села і містечка, де він шукав злагоди з мальовничою природою. Серед слобожанської природи він шукав спокою, натхнення та духової насолоди.
У цей період Сковорода пише зокрема «Наркіс. Розмова про те: пізнай себе»,  «Розмова п’яти подорожніх про істинне щастя в житті», «Буквар світу» та цикл  «Байки харківські».
Мандрівний філософ переважно писав у селі Бабаї, де жив у маєтку харківського губернатора Щербініна. Його філософські роздуми в поетичному слові і зараз надихають українську літературну спільноту, бо поезія повинна не тільки надихати, вона стає закликом та могутньою зброєю.
Останній рік життя Григорій Савич провів у слободі Пан-Іванівка в будинку свого доброго друга Андрія Ковалівського. Тут він і обрав померти.
Спадщина Сковороди об’ємна і глибока, вона потребує уваги, підготовки і занурення, щоб декодувати його філософський світ. І вона варта цієї уваги та промовляє щоразу влучно і актуально.
«Духовна зброя сильніша за тілесну», - вже понад два століття каже нам Сковорода. 


На нашому сайті з'явився ресурс, який допоможе знайти найближчу до вас бібліотеку, дізнатися, як з нею зв'язатися і скористатися її послугами. Будемо ближче в цифровому і реальному світі!
Календар подій
ПнВтСрЧтПтСбНд
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
Банери партнерів

Проверка тИЦ и PR
Центральна міська бібліотека централізованої бібліотечної системи Шевченківського району м. Харкова

Адреса: Україна, Харків, 61058, вул. Данилевського, б. 34
Телефон: (057) 705-19-90.
Телефон: +38 096-860-08-20.
E-mail: citylibbelin@gmail.com
Розклад роботи - з 10.00 до 18.00
Вихідний день – вівторок, влітку: субота та неділя
Санітарний день – останній день місяця
Детальна контактна інформація
©Copyright ЦМБ ЦБС Шевченківського району м. Харкова
2011-2025