13 квітня 2023 року співробітники Центральної міської бібліотеки ім. В. Г. Бєлінського взяли участь у другій відкритій розмові «Російська та російськомовна література у публічних бібліотеках України. Рік війни. Що змінилося?» онлайн.
Організатори: ВГО Українська бібліотечна асоціація спільно з Національною бібліотекою України імені Ярослава Мудрого та ГО «Бібліотека майбутнього»
Модераторка: Вероніка Селега, співзасновниця ГО «Бібліотека майбутнього».
Питання, що обговорювалися:
У червні 2022 року за ініціативи ВГО Українська бібліотечна асоціація було проведено першу публічну розмову щодо російської та російськомовної літератури у публічних бібліотеках України. Були порушені питання, що робити з тим «надбанням», як вибудувати єдину спільну концепцію щодо літератури, яка може залишитись у бібліотечних фондах, та літератури, яка підлягає вилученню. Говорили і про, мабуть, головне болюче питання − як бібліотекарам позбавитись страхів та стереотипів і ставати безапеляційними щодо книг та інших документів, які становлять загрозу національній безпеці України.
Пройшло майже 9 місяців. Фонди бібліотек очистились. У звітності за 2021 рік та 2022 рік у рядку «російська література» маємо дві зовсім різні картини. Але… Питань все ще залишається багато. І тепер вони стають глибшими.
Бо якщо з рекомендаціями Міністерства культури та інформаційної політики розібралися і відповідно до них фонди актуалізували, то на поверхню виходять питання глибші, більш світоглядні: чи дійсно російська література — українофобна за своєю суттю; як бути з українськими авторами, які творили у імперському/радянському контексті; як провадити літературну деколонізацію в Україні?
І поглиблюються питання більш прикладні, практичні, для бібліотекарів досить болючі – страх позбутися фондів, страх залишитися з обмаль літератури, бо ж «старе спішимо, а де взяти нове», страх втратити тих читачів, які читали тільки умовну «Донцову» чи «російський воєнний роман», а таких, на жаль, досить багато.
Як зі всім цим зараз бути? Чи дійсно очищувати українські бібліотеки від пушкіних і «совєтських пісатєлєй» так само важливо, як звільняти наші землі з-під тимчасової окупації.
Тема найактуальніша.
Відкрита розмова відбулася онлайн на платформі Zoom із трансляцією у мережу Facebook на сторінці ВГО Українська бібліотечна асоціація.