Народознавчий калейдоскоп
Бібліотека сімейного читання пропонує Вашій увазі народознавчий калейдоскоп «Дивосвіт зимових свят», який ознайомить Вас із традиційними зимовими святами українського народу.
В усіх народів світу існує повір’я, що той, хто забув звичаї своїх батьків, буде покараний людьми й Богом. Така людина блукає світом, як блудний син, і ніде не може знайти собі притулку, бо вона загублена для свого народу. Звичаї, як неписані закони, народжуються разом із народом і передаються з покоління в покоління, тобто стають традиційними. Ми також не повинні їх забувати.
Мов добре складена пісня, життя українців підпорядковувалося власному ритму – години праці змінювалися годинами відпочинку, пости змінювалися святами, йшли своєю чергою пори року. Переплетення залишків язичницьких вірувань змішувалося з християнською традицією, поряд жили і казка, і міфи, і віра, і звичайна побутова мудрість, яка неодмінно приходить, якщо твоє життя туго сплетене з природою навколо.
Зимові свята – яскравий приклад. Вони припадають на поворотний момент у природі – зимове сонцестояння та на початок нового року, коли у людини виникає природне бажання передбачити майбутнє і водночас вплинути на нього. Саме тому в обрядах зимових свят так багато колядувань, щедрувань, ворожінь. В народі говорять: «Зима прийшла і празничків привела». І дійсно взимку майже щодня – свято. Зимових свят чекають з нетерпінням дорослі і діти. Та чи знаємо ми , як їх святкувати?
Чому свято Катерини є справжнім дівочим святом і як дівчата ворожили на свою долю? Як хлопці справляли своє свято - Андрія Первозванного і що таке «калита»? Як розважалися дівчата з хлопцями на свято Святої Варвари і хто такі «пирхуни»? Чому жінкам під час свята Святого Миколая не варто було ходити вранці до сусідів? На ці запитання і на багато інших можна знайти відповіді у нашому відеоролику. Цікавого перегляду!