Таран О. М., Москальова М. В. Літературний клуб «Осяяння»: вхід вільний
УДК 061:82
Таран Ольга Миколаївна,
зав. відділом художньої літератури
Москальова Марина Володимирівна,
бібліотекар 1 кат. відділом художньої літератури
Наукової бібліотеки Харківського національного університета радіоелектроніки
почта: ХНУРЕ, проспект Науки, 14, м. Харків, 61166,Україна
e-mail: maryna.moskalova@nure.ua
ЛІТЕРАТУРНИЙ КЛУБ «ОСЯЯННЯ»: ВХІД ВІЛЬНИЙ
Ключові слова: літературний клуб, соціокультурна діяльність библиотеки
Ключевые слова: литературный клуб, социокультурная деяльность бібліотеки
Key words: book club, social-cultural activities of the library,
У час тотального панування IT-технологій, загального розповсюдження різноманітних гаджетів все складніше і складніше зацікавити молодь будь-якими заходами. Тому потрібно постійно шукати нові шляхи у втіленні комунікаційно-масових форм роботи. Не зважаючи на те, що ми працюємо у науковій бібліотеці вишу, наші працівники приймають активну участь у культурному житті бібліотеки і університету. Ми вважаємо, що у цей складний для бібліотек час , публічні і вузівські бібліотеки мають діяти спільно, бо ми разом створюємо наш загальній соціо-культурний простір.
Раніше бібліотеки ВНЗ традиційно вважались уособленою спільнотою, але настав час, коли ця уособленість перестала бути актуальною. Тому наша бібліотека не тільки активно співпрацює з Музеєм ХНУРЕ, кафедрою українознавства, студентським клубом та студентським Сенатом щодо проведення спільних культурно-просвітницьких заходів, а й шукає нові шляхи для втілення нетривіальних ідей. Завдяки цьому пошуку і виникла думка про створення будь-якого молодіжного товариства на базі бібліотеки.
Таким чином, поява у 2007 році літературного клубу “Осяяння” при бібліотеці технічного вишу була викликана бажанням об'єднати молодь, яка має творчі здібності в області літератури, музики, живопису, фотографії. Крім того, у багатьох студентів, котрі приходили у відділ художньої літератури, відчувалась гостра потреба у спілкуванні з однодумцями, в обговоренні прочитаних книжок, а також авторської поезії та прози. Сформувалось коло постійних відвідувачів клубу, які пропонують теми та ідеї проведення засідань і вечорів, заохочуючи до творчого пошуку інших. Дехто з учасників “Осяяння” пише сценарії до свят, річниць з нагоди святкування ювілейних дат, конкурсів та ін. Наприклад, за сценаріями Світлани Бараннік було проведено літературно-музичні вечори “Микола Гумильов”, “Олександр Блок”, “Творчий звіт літературного клубу”; Юрія Боброва - “Театральний монолог”; Наталії Судакової - “Улюблені герої”. Всі бажаючі приєднуються до втілення різноманітних ідей у життя, що сприяє жвавому, креативному, дружньому клімату у колективі. Крім літератури у “осяянців” є ще багато інтересів, які вони мають можливість реалізувати у нашій бібліотеці: виставки світлин, вишитих виробів, картин та замальовок, виконаних у різних жанрах образотворчого мистецтва. Також учасники клубу з задоволенням залучаються до створення книжкових та віртуальних виставок: до дня народження Тараса Григоровича Шевченка, Лесі Українки, Володимира Винниченка, Ліни Костенко; низки молодих українських поетів до Дня студента та ін.
Зі свого досвіду бачимо, що студентська молодь з цікавістю реагує на запровадження бібліошоу, буккросингу, книжкових дрес-кодів та фрімаркетів, костюмованих вечірок. Наприклад: “Улюблені герої: перевтілення”, “Фантастичний Хеллоуін”.
Наша молодь охоче бере участь у літературно-музичних вечорах: “Творчий звіт”, “Золоте слово”, на яких демонструє свої творчі наробітки в галузі літератури, вокалу і музики.
У 2015 році нарешті світ побачила збірка поезії та прози літературного клубу “Осяяння”, яка стала підсумком творчих наробок 9-ти річної праці. На засідання нашого клубу може потрапити кожен бажаючий: вхід вільний для всіх творчих особистостей.
Ще одним з різновидів соціо-культурної діяльності є зустрічі з цікавими людьми краю у “Літературній вітальні”: поетами Віталієм Ковальчуком та Євою Ніколаєвою, поетом та ветераном космічної галузі Олександром Полонським, поетом і прозаїком Інною Мельницькою, молодою письменницею Наталією Васильєвою, майстром декоративно-прикладного мистецтва Наталією Гурковою та ін. Різномаїття наших гостей спрямоване на різні групи, як вже існуючих користувачів бібліотеки, так і потенційних.
З такою ж ціллю було проведено конкурс читців “Театральний монолог”, до участі в якому залучались молоді актори Слобожанщини. Він привернув увагу як цінувальників літератури і театрального мистецтва.
Зараз нікого вже не здивуєш поняттям «інноваційна діяльність», бо воно стрімко ввійшло в наше професійне життя разом з новими інформаційними технологіями. Запроваджуючи «нововведення» ми не тільки забезпечуємо корисний соціальний ефект, а й піднімаємо свій інтелектуальний рівень. Новаторство дійсно розширює світогляд, а обрій для творчості робить практично безмежним.
Надіслано: 31. 03. 2016