Перейти на украинский язык Перейти на английский язык

Центральна міська бібліотека
ЦБС Шевченківського району м. Харкова

По сторінках професійних видань 2024

 Центральна міська бібліотека

 
«По сторінках професійних видань»
бібліотечному фахівцю
 
 
Інформаційний список 
(вебліографія)
 
61058 м. Харків
вул. Данилевського, 34
тел.: 097-158-98-41  
e-mail: citylibbelin@gmail.com
 
2024
 
«Діяльність українських бібліотек забезпечує безкоштовно об’єктивною інформацією,
сприяє протидії тенденційному тлумаченню історичного процесу,
деформації сенсів минулої та новітньої історії,
маніпулюванню змістом історичних фактів та соціально-культурних чинників» 
Тетяна Новальська
 
Питання діяльності бібліотек як осередків історичної, культурної та національної пам’яті у різних аспектах і проявах завжди було актуальним. Українські публічні бібліотеки і в умовах воєнного стану залишаються відкритими для користувачів, співпраці та допомоги, доводячи свою життєздатність як важливий соціальний інститут. В умовах нової історичної реальності – епохи глобального інформаційного простору – поступово змінюються і соціальні функції бібліотек, які трансформуються від пасивних сховищ знань в активних учасників інформаційного простору.
Як нові соціально-комунікаційні технології надають українським книгозбірням нових можливостей у відкритому інформаційному світі? Якими мають бути актуальні напрями діяльності публічних бібліотек та що потрібно для їх адаптації до нагальних потреб часу, а також що визначає місію книгозбірень у цей період та їх значення для суспільства.
Наприкінці року, зазвичай, всі бібліотечні установи підбивають підсумки роботи, обговорюють перспективи та обмінюються досвідом. Як живуть і працюють бібліотеки в умовах сьогодення? Що відбувалося протягом цього року в професійній спільноті? Цікаві новини, події, коментарі фахівців, наукові дослідження – пропонуємо переглянути наш інформаційний список актуальних публікацій з питань бібліотечної справи.
Матеріали відібрано з інтернет-ресурсів фахових установ, що є у вільному доступі в мережі за 2024 рік. Щоб було зручніше користуватися нашим списком, ми розподілили матеріали по розділах за тематичними категоріями. В розділах статті розташовані в алфавіті авторів або назв.
Читайте, вивчайте, аналізуйте і впроваджуйте!
 
Держава – бібліотеки – суспільство
 
Бібліотеки Харківщини в реаліях війни: Бібл. Дайджест. Вип. 6 [Електронний ресурс] . – Режим доступу: https://library.kharkov.ua/libdruk/LibKh-00000000358.pdf . – (дата звернення: 04.12.2024).
[Харківська обласна універсальна наукова бібліотека пропонує до уваги бібліотечний дайджест «Бібліотеки Харківщини в реаліях війни», який висвітлює роботу бібліотек у воєнний час. Збережемо інформацію про роботу бібліотек Харківщини для історії. Бібліотеки Краснокутщини - організатори змістовного дозвілля громади в умовах війни]
 
Бібліотечно-інформаційний комплекс: сучасні виклики та завдання в умовах воєнного стану: [Електронний ресурс] . – Режим доступу: http://www.nbuv.gov.ua/node/6598 . – (дата звернення: 02.12.2024).
[Велика кількість бібліотек на час війни повністю переорієнтувала свою діяльність відповідно до потреб громад. В умовах воєнного часу працівники бібліотек перетворили свої заклади на осередки волонтерської діяльності та хаби психологічної підтримки. В цьому контексті Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського проводить щорічну Міжнародну наукову конференцію «Бібліотека. Наука. Комунікація. Інтеграція у міжнародний бібліотечний простір», м. Київ, 8–10 жовтня 2024 року. Метою науково-комунікативного заходу є об’єднання зусиль науковців і практиків у розв’язанні актуальних питань щодо розвитку бібліотечноінформаційного потенціалу в сучасних умовах, виокремлення найбільш гострих проблем у бібліотечній сфері та визначення шляхів їх подолання, оприлюднення результатів актуальних наукових пошуків, розробка рекомендацій і пропозицій щодо вдосконалення діяльності сучасних бібліотек] 
 
Бондар, Н. Авторське право в роботі бібліотекаря: основи й лайфхаки [Електронний ресурс] / Наталія Бондар . – Режим доступу: https://drive.google.com/drive/folders/0ByoT_RolsdS4SEY3b2VDa0ZaaDQ?resourcekey=0-o4FT5cUUJYyFbkhMcjVKFQ . – (дата звернення: 04.12.2024).
[У статті описано застосування бібліотекарями норм авторського права під час підготовки і проведення заходів та написання службових текстів (сценаріїв, тез до виступу тощо). Зокрема окреслено законодавчі основи, надано практичні рекомендації щодо їх дотримання та запропоновано способи наближення цієї теми до інтересів молодіжної авдиторії]
 
Бондарчук, К. Видатні події 2025 року в Україні та світі: культурно-просвітницька робота публічних бібліотек [Електронний ресурс] / Карина Бондарчук . – Режим доступу: https://app.box.com/s/2quh60x89tixg2ovmgxzx7frsyv2o4g2 . – (дата звернення: 16.12.2024).
[2025 рік ознаменовано багатьма ювілейними та пам’ятними датами в культурно-мистецькому житті України та інших країн світу. У бібліотечних планах відображаються заходи, пов'язані з державними та професійними, традиційними та нетрадиційними святами, з днями пам'яті та міжнародними святами, краєзнавчими, історичними та літературними датами. Відзначення на загальнодержавному рівні річниць важливих подій суспільно-політичного життя країни та ювілеїв видатних осіб є невіддільним елементом політики національної пам’яті]
 
Короленківські читання – 2024. Бібліотеки, архіви, музеї в умовах війни [Електронний ресурс] . - Режим доступу: https://korolenko.kharkov.com/korolenkivska-reading.html . – (дата звернення: 04.12.2024).  
[24-25 жовтня 2024 року відбулася ХХVІІ Всеукраїнська онлайнова науково-практична конференція (з міжнародною участю) «Короленківські читання» за темою «Бібліотеки, архіви, музеї в умовах війни», організована Харківською державною науковою бібліотекою ім. В. Г. Короленка (ХДНБ ім. В. Г. Короленка) під егідою Міністерства культури та стратегічних комунікацій України. Науково-практична конференція засвідчила, що бібліотеки, архіви, музеї, заклади освіти відіграють важливу роль у захисті української культури та історичної пам'яті. Конференція, проведена ХДНБ ім. В. Г. Короленка в умовах діючого воєнного стану, надала можливість учасникам заходу переоцінити традиційні методи діяльності, обговорити перспективи повоєнного розвитку галузей культури та архівної справи, втілити в практику нові ідеї та досвід, що сприятиме закладам культури стати провідними установами в інформаційному суспільстві, у суспільстві знань]
 
Мартиненко, Я. Ю. Нормативно-правові аспекти використання хмарних технологій у бібліотеках України [Електронний ресурс] / Я. Ю. Мартиненко . – Режим доступу: http://v-khsac.in.ua/article/view/307663 . – (дата звернення: 11.12.2024).
[Статтю присвячено проблемі нормативно-правового врегулювання використання хмарних технологій в українських бібліотеках. Проаналізовано сучасний стан нормативно-правової бази та нормативно-правові акти України, що регулюють відносини стосовно використання хмарних технологій в українських соціально-комунікаційних інституціях. Аналізуються окремі нормативні акти, які регулюють правові відносини у сфері інформації, інформаційно-бібліотечної діяльності, цифровізації та цифрової трансформації українського суспільства, упровадження хмарних послуг]
 
Навальська, Т. Публічні бібліотеки як інституції історичної пам’яті українського народу [Електронний ресурс] / Тетяна Навальська . – Режим доступу: http://librinfosciences.knukim.edu.ua/article/view/307253/298956 . – (дата звернення: 06.12.2024).
[Дослідження основних тенденцій діяльності українських публічних бібліотек як інституцій історичної пам’яті українського народу в умовах воєнного стану. Бібліотеки є важливим складником соціально-комунікаційної структури держави, вони реалізовують державну політику соціальної, історичної та національної пам’яті, організовують збереження цих джерел, беруть активну участь у поширенні об’єктивної і правдивої інформації, науково обґрунтованих знань про минуле і сьогодення, спрямованих на формування і утвердження історичної пам’яті]
 
Найкраща бібліотека України-2024: Дізнайтеся переможців та їхні інновації [Електронний ресурс] . – Режим доступу: https://life.kyiv.ua/news/kivske-metro-realna-sobivartist-prozdu-ta-vikliki-ekonomiki . – (дата звернення: 04.12.2024).
[30 вересня 2024 року Українська бібліотечна асоціація оголосила переможців престижного конкурсу «Бібліотека року-2024». Це важлива подія у культурному житті країни, яка відзначає бібліотеки, що зробили вагомий внесок у розвиток освітніх та культурних ініціатив, забезпечення доступу до знань та підтримку громад. «Бібліотека року-2024» демонструє, що бібліотеки продовжують відігравати важливу роль у житті українських громад. Вони не лише надають доступ до знань, але й стають осередками підтримки, інновацій і змін, які покращують якість життя людей у складні часи]
Інформаційні технології
 
Горовий, В. Бібліотечні документально-ресурсні центри як важливі інформаційні установи в умовах міжнародного воєнного протистояння в Україні / В. Горовий // Наукові праці Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського. - 2024. - Вип. 70. - С. 11-22. – Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/npnbuimviv_2024_70_3 . – (дата звернення: 02.12.2024).
[У праці висвітлено пропозиції щодо розвитку якісно нових технологій, пов’язаних із формуванням електронного інформаційного ресурсу і його ефективного використання в складні історичні періоди, які наразі переживає суспільство, передусім оновлення бібліотечного законодавства, організація інтергрованого корпоративного ресурсу, залучення до аналітичної діяльності нових технологій квантового аналізу в психології, соціології тощо]
 
Колоскова, Г. Цифрові комунікації сучасної бібліотеки: ключові аспекти / Г. Колоскова, А. Михайлова // Вісник Книжкової палати. - 2024. - № 2. - С. 15-24. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/vkp_2024_2_5 . – (дата звернення: 02.12.2024).
[Статтю присвячено актуальній проблемі визначення ключових аспектів цифрових комунікацій сучасної бібліотеки за умов створення нею власних електронних інформаційних ресурсів, продуктів і послуг для оперативного та якісного забезпечення інформаційних потреб користувачів у контексті цифровізації міста та регіону. На підґрунті вивчення фахових публікацій проаналізовано зміст термінів "цифровізація" та "цифрові комунікації". Визначено види цифрових комунікацій бібліотечної установи. Досліджено цифрові комунікації на сайтах бібліотек м. Дніпра залежно від видів і призначення]
 
Кунанець, Н. Е. Віртуальна реальність у бібліотеках: аналіз можливостей та викликів [Електронний ресурс] / Н. Е. Кунанець, Г. І. Липак, Д. Ю. Жолна . – Режим доступу: http://v-khsac.in.ua/article/view/307648 . – (дата звернення: 11.12.2024).
[Статтю присвячено дослідженню можливостей технологій віртуальної реальності в бібліотеках й аналізу перешкод на шляху їх запровадження. Розкрито поняття імерсивних технологій та їх видів; окреслено перспективні напрями використання цих технологій у діяльності сучасних бібліотек. Основним внеском є аналіз поточного стану застосування VR у бібліотечній сфері, визначення переваг та недоліків цієї технології для користувачів і бібліотекарів, а також розроблення рекомендацій щодо оптимального використання VR з метою поліпшення доступу до інформації та вдосконалення послуг бібліотек] 
 
Маранчак, М. Перспективи застосування публічними бібліотеками України технологій штучного інтелекту [Електронний ресурс] / Микола Маранчак . – Режим доступу: http://librinfosciences.knukim.edu.ua/article/view/307118/298918 . – (дата звернення: 06.12.2024).
[Застосування публічними бібліотеками України технологій штучного інтелекту в умовах цифрової трансформації суспільства. Актуалізації проблеми використання технологій ChatGPT 3.5, Gemini, Microsoft Bing та Grok у бібліотечній сфері й окресленні ключових можливостей застосування цих мовних моделей штучного інтелекту серед публічних бібліотек]
 
Мінцифри розпочинає Тиждень цифрової грамотності 2024 [Електронний ресурс] . – Режим доступу: https://ula.org.ua/novyny-ta-podii/novyny/5291-mintsyfry-rozpochynaie-tyzhden-tsyfrovoi-hramotnosti-2024 . – (дата звернення: 04.12.2024).
[18 листопада 2024 р.  розпочало Тиждень цифрової грамотності — щорічну кампанію з перевірки та покращення цифрових навичок українців. Упродовж тижня на платформі Дія.Освіта транслюватимуть різноманітні заходи: інтерактиви, рекомендації щодо безпечного користування інтернетом, гіди із захисту даних, освітні серіали. Ініціатива охоплює широке коло учасників, зокрема школярів, студентів, громадські організації, які можуть долучитися та поділитися знаннями з кібергігієни серед своїх друзів та родичів]
 
Олексин, М. Хмарні сервіси як сучасний засіб зберігання ресурсів бібліотек / М. Олексин, Н. Кунанець, Р. Білоусова // Наукові праці Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського. - 2024. - Вип. 70. - С. 167-182. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/npnbuimviv_2024_70_12 . – (дата звернення: 02.12.2024).
[У праці розглядаються основні концепції хмарних сервісів і їхнє значення для бібліотек, принципи їх впровадження та переваги перед традиційними методами зберігання даних. Доведено, що використання хмарних сервісів у бібліотечній сфері для забезпечення ефективного зберігання та доступу до інформації є перспективним напрямом їх розвитку]
 
Положення Міжнародної федерації бібліотечних асоціацій та установ IFLA щодо бібліотек і штучного інтелекту [Електронний ресурс] . – Режим доступу: https://ula.org.ua/novyny-ta-podii/novyny/5223-polozhennia-mizhnarodnoi-federatsii-bibliotechnykh-asotsiatsii-ta-ustanov-ifla-shchodo-bibliotek-i-shtuchnoho-intelektu . – (дата звернення: 23.12.2024).
[Міжнародна федерація бібліотечних асоціацій та установ IFLA у своєму положенні спільно з Консультативним комітетом зі свободи доступу до інформації та свободи вираження поглядів мають на меті окреслити ключові міркування щодо використання технологій штучного інтелекту і машинного навчання в бібліотечній галузі, а також запропонувати ролі, які бібліотеки повинні прагнути взяти на себе в суспільстві зі зростаючою інтеграцією штучного інтелекту. Як ці розробки можуть вплинути як на повсякденну практику, так і на ширшу соціальну місію бібліотек?]
 
Сокіл, М. ПЕРСПЕКТИВИ / МОЖЛИВОСТІ ЗАСТОСУВАННЯ CHAT GPT ДЛЯ СТВОРЕННЯ МЕТАДАНИХ БІБЛІОТЕЧНИХ РЕСУРСІВ [Електронний ресурс] / Марія Сокіл, Андрій Андрухів . – Режим доступу: https://heraldts.khmnu.edu.ua/index.php/heraldts/article/view/673/692 . – (дата звернення: 20.12.2024).
[Можливість використання мовної моделі ChatGPT для процесів у бібліотеках пов’язаних з створенням метаданих бібліотечних ресурсів. Поряд з цим її можна застосовувати для автоматизації та удосконалення процесів опрацювання бібліотечних документів. Бібліотечні  ресурси  можуть  бути  автоматично  описані  за  допомогою ChatGPT, включаючи назву, автора, тему, опис, дату публікації, мову, тип ресурсу та інші характеристики.Такий підхід відкриває нові можливості для отримання потрібної інформації а також дозволить краще структуризувати наявні ресурси]
 
Срібна, І. Від інформаційного шуму до критичного мислення: мистецтво медіаінформаційної грамотності [Електронний ресурс] / Ірина Срібна . – Режим доступу: https://chl.kiev.ua/d0/Content/pdf/140.pdf . – (дата звернення: 09.12.2024).
[У провадження медіаінформаційної грамотності (МІГ) є одним із пріоритетних напрямів роботи Херсонської обласної бібліотеки для дітей імені Дніпрової Чайки. У сьогоденні розвиток навичок з МІГ є надзвичайно актуальним, оскільки медійне середовище стає все більш складним та перенасиченим «інформаційним фастфудом». Зростання кількості джерел, каналів поширення інформації, різноманітність форм подачі матеріалів та стрімкий розвиток технологій створюють потребу у високому рівні медіаграмотності для того, щоб ефективно аналізувати, розуміти та активно взаємодіяти з медійним середовищем]
 
Адреса досвіду
 
Амельченко, Ю. Плануємо роботу публічної бібліотеки на 2025 рік: організація діяльності, головні напрямки та наголоси [Електронний ресурс] / Юліана Амельченко . – Режим доступу: https://app.box.com/s/luqts0w5dfle0n7md6695lxknq5d1p8t . – (дата звернення: 16.12.2024).
[Бібліотека реалізує програму свого розвитку через систему планування, основа якої — річний план, що дає змогу керівникові бібліотеки ефективно організувати поточну діяльність закладу. План має бути робочим функціональним документом, у якому сплановано конкретні кроки для підвищення якості бібліотечних послуг, необхідних та потрібних конкретним громадам. При річному плануванні важливо враховувати результати оцінювання бібліотеки і керівниками, і мешканцями, і управлінцями, і самими бібліотекарами, щоб вдосконалити окремі напрями роботи]
 
Богапов, Г. Дія.Освіта отримала нові інструменти для бібліотекарів [Електронний ресурс] / Герман Богапов . – Режим доступу: https://expert.com.ua/184563-diya-osvita-otrymala-novi-instrumenty-dlya-bibliotekariv.html . – (дата звернення: 16.12.2024).
[Міністерство цифрової трансформації України презентує інструменти для підвищення цифрової грамотності – нову Рамку цифрової компетентності та тест Цифрограм для бібліотекарів. Щоб підтримати бібліотекарів у їхньому професійному розвитку та підготувати їх до нових викликів, за підтримки Програми розвитку Організації Об’єднаних Націй (ПРООН) в Україні та фінансування Швеції було створено єдиний стандарт цифрових компетентностей у бібліотечній сфері. Це допоможе створити ефективну систему навчання та професійного розвитку бібліотекарів і допоможе їм стати менторами в цифровому світі для відвідувачів бібліотек]
 
Дайджест проєктів, поданих на Всеукраїнський конкурс «Бібліотека року 2024» [Електронний ресурс] . – Режим доступу: https://ula.org.ua/novyny-ta-podii/novyny/5254-daidzhest-proiektiv-podanykh-na-vseukrainskyi-konkurs-biblioteka-roku-2024 . – (дата звернення: 04.12.2024).
[Учасники конкурсу не тільки демонструють високу якість бібліотечних послуг, але й впроваджують важливі соціальні ініціативи, які допомагають громадам подолати труднощі воєнного часу. Бібліотеки стали центрами соціально-психологічної допомоги, місцями культурного відпочинку та навіть просторами для інклюзивних проєктів. Конкурс також показав, що бібліотеки не стоять на місці й активно використовують сучасні технології для підвищення ефективності роботи. Проєкти надихають на нові підходи до бібліотечної справи та забезпечують підтримку місцевих громад]
 
Капустянська, Н. Збереження фондів як пріоритетний напрям у діяльності бібліотек в умовах воєнного стану / Н. Капустянська // Бібліотечний вісник. - 2024. - № 1. - С. 102-105. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/bv_2024_1_13 . – (дата звернення: 02.12.2024).
[Надається інформація про роботу тематичного семінару «Збереження фондів як пріоритетний напрям у діяльності бібліотек в умовах воєнного стану» (26 вересня 2023 р.) організованого для українських бібліотекарів, який проходив у змішаному форматі онлайнової та офлайнової зустрічі у залі засідань Вченої ради НБУВ та на платформі Zoom. Організатор заходу – відділ науково-методичної роботи Інституту бібліотекознавства та Центр збереження і оцифрування Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського]
 
Новальська, Ю. Методична робота бібліотек України в умовах воєнного стану / Ю. Новальська // Вісник Книжкової палати. - 2024. - № 2. - С. 10-15. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/vkp_2024_2_4 . – (дата звернення: 02.12.2024).
[Статтю присвячено аналізу особливостей методичної діяльності бібліотек України в умовах воєнного стану. Обґрунтовано, що методична робота має науково-прикладний характер, зорієнтована на всі напрями діяльності бібліотеки, сприяє оптимальному впровадженню в бібліотечну практику сучасних сервісів і продуктів, що є результатом збагачення інформаційно-бібліотечного середовища актуальними електронними інформаційними ресурсами. Актуалізовано значення методичних матеріалів із питань бібліотечної та суміжної галузей як визначальної форми методичного впливу на трансформацію книгозбірень у соціально значущі інформаційні центри та сучасні культурно-освітні хаби]
 
Переможці конкурсу «Історії успіху бібліотек – Хабів цифрової освіти» 2024 р. [Електронний ресурс] . – Режим доступу: https://ula.org.ua/novyny-ta-podii/novyny/5283-peremozhtsi-konkursu-istorii-uspikhu-bibliotek-khabiv-tsyfrovoi-osvity-2024-r . – (дата звернення: 04.12.2024).
[Українська бібліотечна асоціація спільно з партнерами з Програми розвитку ООН в Україні раді оголосити переможців конкурсу «Історій успіху бібліотек - Хабів цифрової освіти» в межах проєкту «Здобуття цифрових навичок у бібліотеках - Хабах цифрової освіти». Конкурс проводився у жовтні ц.р. за підтримки ПРООН в Україні у межах «Проєкту підтримки Дія», що реалізується за фінансування Швеції, та у співпраці з Міністерством цифрової трансформації. Цьогоріч організатори отримали 204 неймовірні історії успіху бібліотек і користувачів Хабів цифрової освіти, які завдяки новим знанням, цифровим навичкам і технологіям змінили своє життя на краще. Також це наочний приклад того, наскільки важливими для життєстійкості громади є послуги бібліотек – Хабів цифрової освіти і яке значення вони мають для підвищення цифрової грамотності українців]
 
Сахарова, М. VII Форум молодих бібліотекарів УБА «Бібліотека: курс на відновлення», квітень 2024 р.: підсумки [Електронний ресурс] / Марія Сахарова . – Режим доступу: https://ula.org.ua/novyny-ta-podii/novyny/5213-vii-forum-molodykh-bibliotekariv-uba-biblioteka-kurs-na-vidnovlennia-kviten-2024-r-pidsumky . – (дата звернення: 23.12.2024).
[25-26 квітня 2024 року відбувся VII Форум молодих бібліотекарів Української бібліотечної асоціації. Захід проходив у змішаному форматі – наживо у Києві, у Національному комплексі «Експоцентр України» (ВДНГ) у рамках фестивалю «Книжкова країна» та онлайн на платформі Zoom. Форум зібрав учасників з усієї країни під тематикою «Бібліотека: курс на відновлення». Учасники Форуму обговорювали глобальні проблеми читання, досвід роботи бібліотек у прифронтових та деокупованих територіях, трансформацію бібліотек протягом повномасштабного вторгнення, безпечні простори та бібліотечні осередки для підтримки ментального здоров'я]
 
Цифрова грамотність для працівників бібліотек [Електронний ресурс] . – Режим доступу: https://library.kh.ua/library/events/tsyfrova-hramotnist-dlia-pratsivnykiv-bibliotek/ . – (дата звернення: 04.12.2024). 
[Хаб цифрової освіти ХОУНБ продовжує знайомити з новими інструментами цифрової грамотності для працівників бібліотек. Особливу увагу викликає Рамка цифрових компетентностей та Цифрограм для бібліотекарів на платформі Дія. Освіта: Впровадження цих інструментів допомагає бібліотечним працівникам підвищувати кваліфікацію та ефективніше працювати з потребами сучасних користувачів]
 
Бібліографічна та каталогізаційна робота
 
Адвент-календар у бібліотеці: методико-бібліографічні матеріали [Електронний ресурс] . – Режим доступу: https://www.calameo.com/read/00330812826cede7eda54 . – (дата звернення: 23.12.2024).
[В Україні стрімко набуває популярності традиція адвент-календарів, що прийшла до нас із Західної Європи. Бібліотеки країни теж стали активно використовувати їх у своїй діяльноті як інструмент залучення читачів до творчого розвитку]
 
Бібліографічна діяльність Юрія Медведєва [Електронний ресурс] . – Режим доступу: https://biblio.lib.kherson.ua/yuriya-medvedeva.htm . – (дата звернення: 20.12.2024).
[95 років від дня народження Юрія Борисовича Медведєва –українського статистика друку та бібліографа. Вершиною бібліографічної діяльності Ю. Медведєва є узагальнення бібліографічного досвіду (перш за все, досвіду самої Книжкової палати) в галузі державної бібліографії. Чимало бібліографічно-статистичних матеріалів він присвятив саме творчості українських письменників: Марка Вовчка, Лесі Українки, Івана Франка та ін.]
 
Бойко, О. Р. Електронний документ: вітчизняний та міжнародний досвід зберігання інформації [Електронний ресурс] / О. Р. Бойко . – Режим доступу: http://v-khsac.in.ua/article/view/307594 . – (дата звернення: 11.12.2024).
[У цій статті досліджується роль електронної документації як форми зберігання інформації, основуючись на вітчизняному та міжнародному досвіді. Починаючи з огляду сучасних тенденцій в електронній документації, стаття досліджує різні типи електронних документів та їх особливості зберігання. Технологічні інновації за процесом створення й обробки електронних документів вивчаються поряд із заходами забезпечення інформаційної безпеки та конфіденційності]
 
Об’єкти світової спадщини ЮНЕСКО в Україні: віртуальна виставка [Електронний ресурс] . – Режим доступу: https://www.calameo.com/read/0061379862cb7d10e9ad4 . – (дата звернення: 20.12.2024).
[Світова спадщина ЮНЕСКО – це культурні та природні цінності, які вважаються надбанням усього людства. Кожен об’єкт Світової спадщини повинен відповідати хоча б одному з розроблених організацією критеріїв. Статус об’єкта додає гарантії його збереження, привертає до нього увагу влвди та громади, дає пріоритет у залученні коштів для реконструкції, а також сприяє розвитку туризму]
 
Ольховська, І. Авторитетний файл для імен осіб [Електронний ресурс] / Ірина Ольховська . – Режим доступу: https://chl.kiev.ua/d0/Content/pdf/140.pdf . – (дата звернення: 09.12.2024).
[«Авторитетний файл для імен осіб» – єдиний для усіх баз даних електронного каталогу і орієнтований на стандартизацію подання імені автора та сумісність бібліографічних записів Бібліотеки. Формування бази даних (БД) «Авторитетний файл для імен осіб» є однією з умов організації та ведення електронних каталогів провідних бібліотек світу та авторитетного контролю опису документів. Створення системи АФ є однією з обов’язкових умов організації і ведення електронних каталогів (ЕК) провідних бібліотек світу]
 
Створення доступних документів у друкованому вигляді [Електронний ресурс]  . – Режим доступу: https://biblioteka.od.ua/wp-content/uploads/2024/08/Ctvorennya-dostupnyh-dokumentiv-u-drukovanomu-vyglyadi.pdf . – (дата звернення: 16.12.2024).
[Методичні поради в рамках Національної стратегії зі створення безбар’єрного простору в Україні «Безбар’єрність – це коли зручно всім без винятку». У представленій роботі докладно розглянуто ключові правила написання друкованих матеріалів, питання створення доступних візуальних матеріалів для людей з інвалідністю та доступних документів у друкованому вигляді. Розроблені власні приклади щодо оформлення доступних документів у вигляді текстових блоків з практичними порадами та поясненнями, виповнених різноманітними шрифтами, та ілюстративні матеріали. Видання може бути корисним для працівників бібліотек, клубних закладів, центрів культури, аматорських об’єднань для створення доступних друкованих матеріалів за принципами безбар’єрності]
 
Юхно-Лучка, М. Якщо не буде бібліографії, то бібліотека перетвориться у звалище книжок [Електронний ресурс] / Мар’яна Юхно-Лучка . – Режим доступу: https://www.tdmu.edu.ua/medychna-akademia/якщо-не-буде-бібліографії-то-бібліоте/ . – (дата звернення: 20.12.2024).
[Ви знаєте, що таке бібліографія та для чого вона існує? Досвід бібліографічної служби університетської книгозбірні. Бібліотечна інформація, яку створюють бібліографи, повинна існувати в усіх формах і на всіх можливих видах носіїв. Використання електронних інформаційних ресурсів значно розширює інформаційну базу для довідково-бібліографічного обслуговування та дозволяє краще задовольнити інформаційні потреби користувачів]
 
Діти, юнацтво, молодь
 
Безмощук, А. Конкурсна діяльність – майданчик для втілення творчих здібностей користувачів бібліотек (з досвіду роботи Вінницької обласної бібліотеки для юнацтва) [Електронний ресурс] / Алла Безмощук . – Режим доступу: https://drive.google.com/drive/folders/0ByoT_RolsdS4SEY3b2VDa0ZaaDQ?resourcekey=0-o4FT5cUUJYyFbkhMcjVKFQ . – (дата звернення: 04.12.2024).
[Конкурсна діяльність – один із важливих і унікальних напрямів роботи, який сприяє збільшенню інтересу до бібліотеки та читання у підростаючого покоління. У статті здійснюється аналіз роботи Вінницької обласної бібліотеки для юнацтва у такому важливому і необхідному напрямі, як конкурсна діяльність, розкривається її сутність, аналізується стан проведеної роботи]
 
Гульпе, А. Дивимось! Читаємо! Міркуємо! [Електронний ресурс] / Аделла Гульпе, Тетяна Дудчак . – Режим доступу: https://chl.kiev.ua/d0/Content/pdf/139.pdf . – (дата звернення: 09.12.2024).
[У реаліях сьогодення сучасна бібліотека набуває усе більшого визнання в якості інформаційного осередку громади, місця формування особистості та проведення дозвілля дитини. Пріоритетною є робота з читачами-дітьми у новостворених публічних бібліотеках, відкриття в них просторів для дітей та родинного читання]
 
Кирієнко, Л. Медійно-інформаційна грамотність у бібліотеці: нові акценти в умовах війни [Електронний ресурс] / Людмила Кирієнко, Ірина Примаченко . – Режим доступу: https://chl.kiev.ua/d0/Content/pdf/140.pdf . – (дата звернення: 09.12.2024).
[У сучасному світі ми спостерігаємо безперервне зростання доступу до інформації та онлайн-спілкування, але у цьому величезному потоці часом важко визначати достовірність цієї інформації. Багатьом людям незрозуміло, як правильно реагувати на новини, обговорювати та ділитися ними. Ситуація ускладнюється кризами, що сприяють поширенню дезінформації та фейкових новин. Молодь, яка є основним користувачем інтернету та генератором нових комунікаційних технологій, водночас є найбільш вразливою групою споживачів інформації, яка потребує підтримки та навчання ефективному та свідомому використанню медіа. Бібліотеки, виконуючи місію інформаційних центрів громади, грають ключову роль у підтримці медійної, інформаційної та комп’ютерної освіти]
 
Кислова, О. Дитячі бібліотеки України у соціальних мережах та месенджерах: за результатами анкетування [Електронний ресурс] / Олена Кислова . – Режим доступу: https://chl.kiev.ua/d0/Content/pdf/140.pdf . – (дата звернення: 09.12.2024).
[Соціальні мережі сьогодні – невід’ємна частина життя людства. Вони є потужним засобом для особистого спілкування, простором для соціалізації, помічником у просуванні бізнесу. Також надають компаніям можливість встановити прямий контакт зі своєю цільовою аудиторією. Присутність організації у соціальних медіа значно розширює сферу її впливу і сприяє успішній діяльності. З метою вивчення присутності дитячих бібліотек України на різноманітних платформах соціальних мереж та активності комунікації у месенджерах із користувачем на початку 2024 року було проведено анкетування, в якому взяли участь 18 обласних бібліотек для дітей та 3 обласні бібліотеки для дітей та юнацтва, а також Національна бібліотека України для дітей]
 
Кузілова, Т. Ментальне здоров’я дітей: об’єднані спільними зусіллями [Електронний ресурс] / Тетяна Кузілова . – Режим доступу: https://chl.kiev.ua/d0/Content/pdf/140.pdf . – (дата звернення: 09.12.2024).
[Проблема ментального здоров’я, його збереження і підтримки загострилася саме зараз, адже постійна небезпека значно збільшила вразливість українців, зокрема дітей. Саме тому питання відновлення ментального здоров’я дорослих і дітей актуалізувалося. Національна бібліотека України для дітей спільно з Університетом Григорія Сковороди в Переяславі та Благодійним фондом «Здорове дитинство без меж» за підтримки Міністерства культури та інформаційної політики України провели Всеукраїнський науково-практичний круглий стіл «Ментальне здоров’я дітей: об’єднані спільними зусиллями», який 19 квітня проходив у Національній бібліотеці України для дітей у межах реалізації Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?»]
 
Лідерман, Є. Формування та розвиток медіакомпетентностей користувачів у спеціалізованих бібліотеках України для дітей [Електронний ресурс] / Єлізавета Лідерман . – Режим доступу: https://chl.kiev.ua/d0/Content/pdf/140.pdf . – (дата звернення: 09.12.2024).
[Медіаграмотність визнана однією з найважливіших навичок сучасної людини, що потрібна всім і кожному, а в першу чергу – дітям. Навчання медіаінформаційної грамотності дітей – право, закріплене в Конвенції ООН з прав дитини. А навички використання медіа дитина не може розвивати самотужки, власними силами, без допомоги цільового навчання. Один із основних напрямів діяльності сучасних спеціалізованих бібліотек для дітей – це допомога своїм користувачам у компетентному споживанні будь-яких повідомленнь у масмедіа та створення власного медіапродукту. І саме зараз бібліотеки активно сприяють формуванню у дітей медіаінформаційної грамотності відповідно до їхніх вікових, психологічних та індивідуальних особливостей, адже мають усі можливості долучитися до розвитку критичного мислення у дітей]
 
Мундір, О. Нові якості бібліотечного фонду для дітей та юнацтва [Електронний ресурс] / Оксана Мундір . – Режим доступу: https://drive.google.com/drive/folders/0ByoT_RolsdS4SEY3b2VDa0ZaaDQ?resourcekey=0-o4FT5cUUJYyFbkhMcjVKFQ . – (дата звернення: 04.12.2024).
[У статті представлено нові якості бібліотечного фонду Вінницької обласної бібліотеки для юнацтва з їх актуалізації в умовах збройної агресії російської федерації проти України та проблеми заміщення вилученої російської літератури книгами українських письменників та літературою зарубіжних авторів у якісному перекладі українською]
 
Рагімова, С. Миколаївська обласна бібліотека для юнацтва: навички і стратегії резильєнтності [Електронний ресурс] / Світлана Рагімова . – Режим доступу: https://drive.google.com/drive/folders/0ByoT_RolsdS4SEY3b2VDa0ZaaDQ?resourcekey=0-o4FT5cUUJYyFbkhMcjVKFQ . – (дата звернення: 04.12.2024).
[Про бібліотеку, яка здатна допомогти людині впоратися зі складними життєвими подіями, відновлюватися після труднощів чи стресу, надати психологічну підтримку. Безбар’єрність]
 
Тиждень дитячого читання 2024 [Електронний ресурс] . – Режим доступу: https://ula.org.ua/novyny-ta-podii/novyny/5295-tyzhden-dytiachoho-chytannia-2024 . – (дата звернення: 04.12.2024).
[З 2 по 8 грудня 2024 р. Український інститут книги проводить Тиждень дитячого читання. Гасло цієї акції — «Світло історій». Ініціатива присвячена популяризації дитячої літератури, читання як сімейної традиції та різдвяної літератури. Сьогодні, в темний період нашої історії, знайомі з дитинства книжки дарують необхідну надію й тепло. Щорічне занурення в знайомі сюжети й повернення до улюблених героїв має терапевтичний ефект. Це поновлює відчуття стабільності, таке необхідне під час війни]
 
Ключ до читання
 
Бондаренко, А. Підтримка читання як корисної дозвіллєвої практики дітей цифрової епохи [Електронний ресурс] / Артур Бондаренко . – Режим доступу: http://librinfosciences.knukim.edu.ua/article/view/307104/298612 . – (дата звернення: 04.12.2024).
[Дослідження стану читання як дозвіллєвої практики в контексті стрімкого розвитку технологій та визначення перспективи щодо стимулювання інтересу до позашкільного читання, які, в тому числі, відповідатимуть положенням державної політики розвитку читання в Україні]
 
Герасимчук, Н. Леотека мандрує [Електронний ресурс] / Надія Герасимчук . – Режим доступу: https://chl.kiev.ua/d0/Content/pdf/140.pdf . – (09.12.2024).
[Дружимо бібліотеками і людьми... Вже другий десяток років між Львівською обласною бібліотекою для дітей і Вроцлавською міською публічною бібліотекою ім. Тадеуша Ружевича відбувається постійний бібліотечний рух. Вісім чародійських ночей у бібліотеці Львова, обмін читачами, пошук польськими підлітками левів на львівських вулицях, а львівськими – гномів у Вроцлаві, формування фонду української літератури у бібліотеці на вроцлавському вокзалі, виступи на конференціях, семінарах, робочі візити, знайомства, стажування – усе це зі скарбнички нашої багаторічної співпраці]
 
Гурова, А. Ю. Популяризація книг і читання у соціальній мережі «ТІКТОК»: кваліфікаційна робота на здобуття освітнього ступеня «бакалавр» [Електронний ресурс] / А. Ю. Гурова . – Режим доступу: http://lib.ndu.edu.ua:8080/jspui/bitstream/123456789/3703/1/Кваліфікаційна_робота_Гурова_А_2024.pdf . – (дата звернення: 20.12.2024).
[У роботі висвітлено сутність поняття «культура читання», проаналізовано вплив соціальних мереж на читання, описано особливості соціальної мережі «Тікток». Проаналізовано закордонний та вітчизняний досвід популяризації книг і читання]
 
Килимистий, С. Деякі аспекти організації мовоного клубу в бібліотеці [Електронний ресурс] / Сергій Килимистий . – Режим доступу: https://chl.kiev.ua/d0/Content/pdf/140.pdf . – (дата звернення: 09.12.2024).
[Як досягти високого рівня володіння мовою в побуті і професійній діяльності, як знайти україномовне середовище, в межах якого без внутрішнього дискомфорту можна підвищити рівень володіння українською мовою. Однією з дієвих форм вирішення питання є організація мовного клубу в бібліотеці, який може бути розрахований на користувачів різного віку та об’єднає усіх бажаючих. За умови створення позитивної аури всередині клубу, він може стати осередком ментального здоров’я для його членів. Головне завдання – створити на платформі бібліотеки україномовне і водночас рекреаційне середовище, яке сприятиме підвищенню рівня володіння розмовною мовою і позитивно впливатиме на покращення ментального здоров’я усіх, хто в нього потрапить]
 
Лагута, Л. Популяризація читання в бібліотеках України (ч.1.) [Електронний ресурс] / Людмила Лагута . – Режим доступу: https://oth.nlu.org.ua/?p=8883 . – (дата звернення: 20.12.2024).
[Популяризація читання в бібліотеках України є важливим завданням, спрямованим на підвищення рівня освіченості та культурного розвитку суспільства. Допомагає створити позитивну атмосферу навколо читання та залучити більше людей до користування бібліотеками. Для досягнення цієї мети наші бібліотеки використовують різноманітні методи та цікаві ініціативи: читацькі клуби, літературні вечори, ігрові програми, конкурси на найкращого читача тощо. Такі заходи можуть бути спрямовані на зацікавлення молоді літературою та стимулювання їх до активного читання]
 
Ніколайчук, А. Концепція «третього місця» в контексті модернізації бібліотечного простору [Електронний ресурс] / Антон Ніколайчук . – Режим доступу: http://librinfosciences.knukim.edu.ua/article/view/307112/298611 . – (дата звернення: 04.12.2024).
[Визначено особливості модернізації простору публічних бібліотек України, виявлено сучасні форми та особливості культурно-дозвіллєвої діяльності, що відповідають концепції «третього місця». Досліджено процес оновлення бібліотечного простору в контексті провідних тенденцій перших десятиліть ХХІ ст.]
 
Приріз, Г. Бібліотека для кожного: інклюзивна діяльність (з досвіду роботи бібліотеки [Електронний ресурс] / Галина Приріз . – Режим доступу: https://drive.google.com/drive/folders/0ByoT_RolsdS4SEY3b2VDa0ZaaDQ?resourcekey=0-o4FT5cUUJYyFbkhMcjVKFQ) . – (дата звернення: 04.12.2024).
[У складних сучасних умовах інклюзивна діяльність є надзвичайно потрібною та цінною. У статті: опис досвіду роботи бібліотекарів з неповносправними людьми, висвітлення ефективних методів та власного бачення діяльності у сфері інклюзії]
 
Шевченко, А. Від «творчих канікул» до «Ясниці» й більше [Електронний ресурс] / Аліна Шевченко . – Режим доступу: https://chl.kiev.ua/d0/Content/pdf/139.pdf . – (дата звернення: 09.12.2024).
[Любов до слова і книги ми маємо плекати змалку у серцях молодого покоління не лише на уроках української мови і літератури в школі, а й у соцмережах, на творчих зустрічах з діячами культури, тощо. І навіть коли здається, що немає можливостей – шукати їх і створювати самостійно. Ідея створення літературно-мистецького альманаху, який надав би можливість публікації для молодих авторів-початківців]
 
Краєзнавство
 
Андросова, Т. Краєзнавство – це завжди актуально [Електронний ресурс] / Тетяна Андросова, Катерина Черненко . – Режим доступу: https://app.box.com/s/a618g6ovak9xu8nkgvqgem8ecjcx4c0e . – (дата звернення: 16.12.2024).
[Краєзнавча робота в умовах війни – це приклад спільної роботи суспільства, бібліотек, волонтерів, краєзнавців та амбасадорів, це чудова платформа для генерації ідей та розвитку сучасних бібліотек. Краєзнавство, як засіб, збереження історичної пам'яті, вимагає спільної генерації зацікавлених осіб в розвитку цього наукового напряму] 
 
Новинки краєзнавчого фонду РЦІ «Харківщина» [Електронний ресурс] . – Режим доступу: https://library.kh.ua/library/events/novynky-kraeznavchoho-fondu-rtsi-kharkivshchyna-17/ . – (дата звернення: 04.12.2024). 
[Знайомтесь, фонд РЦІ «Харківщина» поповнився новими виданнями. Книги про життя і творчість Марусі Вольвачівни та Марії Капніст. Цікаво? Бажаєте дізнатися більше – дивіться розділ Мова. Фольклор. Літературне життя нашої Краєзнавчої книги та розділ Видатні діячі і край]
 
Скуратовська, Л. Мистецьке краєзнавство як дієвий засіб національно-патриотичного, художньо-естетичного виховання користувачів [Електронний ресурс] / Любов Скуратовська . – Режим доступу: https://chl.kiev.ua/d0/Content/pdf/139.pdf . – (дата звернення: 09.12.2024).
[Краєзнавча діяльність бібліотек – одна з унікальних сфер, яка відрізняється від класичної тим, що надає їй місцевого колориту, регіональної специфіки. Багата історія та цікаве сьогодення рідного краю спонукають активізувати роботу з краєзнавства, яке сьогодні стало пріоритетним у бібліотечній справі]
 
Хоптинська, А. Г. Краєзнавчий аспект роботи бібліотек Сумщини [Електронний ресурс] / А. Г. Хоптинська . – Режим доступу: http://195.20.96.242:5028/khkdak-xmlui/bitstream/handle/123456789/2931/Хоптінська%20А._Краєзнавчий%20аспект%20роботи%20бібліотек%20Сумщини.pdf?sequence=1&isAllowed=y . – (дата звернення: 2012.2024).
[Реорганізація бібліотечної діяльності та звернення уваги на краєзнавчий аспект роботи. Розвиток краєзнавчої роботи допомагає формувати культурну ідентичність громадян та підтримує національну свідомість. Роль бібліотек у відновленні історичної пам'яті України, формуванні культурної ідентичності громадян, вихованні патріотизму та впровадженні інформаційних технологій у краєзнавчу роботу]
 
Хроніка незламного Харкова. Вип. 15 [Електронний ресурс] . – Режим доступу: 
07q3p5lMYOl3SCDFxtaltg . – (дата звернення: 04.12.2024).
[Інформаційний дайджест від Харківської обласної універсальної наукової бібліотеки. Героїчна боротьба за мирне життя рідного міста, рідної Харківщини: вебліографічний список (за матеріалами новин офіційного сайту Харківської міської ради та місцевої преси)]
 
Матеріал підготовлений ІБВ ЦМБ
На нашому сайті з'явився ресурс, який допоможе знайти найближчу до вас бібліотеку, дізнатися, як з нею зв'язатися і скористатися її послугами. Будемо ближче в цифровому і реальному світі!
Календар подій
ПнВтСрЧтПтСбНд
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Банери партнерів

Проверка тИЦ и PR
Центральна міська бібліотека централізованої бібліотечної системи Шевченківського району м. Харкова

Адреса: Україна, Харків, 61058, вул. Данилевського, б. 34
Телефон: (057) 705-19-90.
Телефон: +38 096-860-08-20.
E-mail: citylibbelin@gmail.com
Розклад роботи - з 10.00 до 16.00
Вихідний день – вівторок та неділя, влітку: субота та неділя
Санітарний день – останній день місяця
Детальна контактна інформація
©Copyright ЦМБ ЦБС Шевченківського району м. Харкова
2011-2025