Перейти на украинский язык Перейти на английский язык

Центральна міська бібліотека
ЦБС Шевченківського району м. Харкова

Глазунова Л. В. Рекомендаційна бібліографія на сучасному етапі розвитку: жанрові інновації

 

 УДК 014
Глазунова Людмила Володимирівна,
канд. наук із соц. комунікацій,
заступник директора з наукової роботи
Харківської державної наукової бібліотеки імені В. Г. Короленка
Пошт. адреса: ХДНБ імені В. Г. Короленка,
пров. Короленка, 18, м. Харків, 61003, Україна
Конт. тел.: +38 (057) 731-11-01
E-mail: milaglazunova@gmail.com

РЕКОМЕНДАЦІЙНА БІБЛІОГРАФІЯ НА СУЧАСНОМУ ЕТАПІ РОЗВИТКУ: ЖАНРОВІ ІННОВАЦІЇ
 
Ключові слова: рекомендаційна бібліографія, бібліографія на допомогу вільному розвитку особистості, буктуб, букблог, фанбук, лонгрід, рекомендаційні сервіси.
Ключевые слова: рекомендательная библиография, библиография в помощь свободному развитию личности, буктуб, букблог, фанбук, лонгрид, рекомендательные сервисы.
Key words: Bibliography To Help The Free Development Of The Personality, Recommended Bibliography, Booktube, Bookblog, Fanbook, Longread, Reference Services.
 
   На сучасному етапі розвитку рекомендаційна бібліографія переживає «друге народження». Оновлюється як термінологія (так, одна із секцій Другого міжнародного бібліографічного конгресу, що відбувся у жовтні 2015 р., мала назву «Бібліографічне забезпечення вільного розвитку особистості»), так і жанри. Останнє стає можливим в першу чергу через широке впровадження інформаційно-комунікаційних технологій в практичну бібліографічну діяльність. Незважаючи на спірність у питаннях «інноваційності» (як відомо, все нове — це добре забуте старе), все ж таки можна констатувати, що оновлення засобів рекомендаційної бібліографічної діяльності вплинуло й на її результат — жанрове різноманіття рекомендаційних ресурсів та сервісів, які сприяють популяризації книги та читання.
  До інноваційних форм рекомендації книги і читання наразі можна віднести: буктуб(ер)/букблог(ер); бібліографічну складову фанбуків; лонгрід; рекомендаційні сервіси.
   Букблогер/буктубер (від англ. book — книга та tube — канал) — ведучий персональних літературних онлайн-відеоканалів. По суті, це відеоогляди книг.
   У Європі та США слово «буктубер» зафіксоване у словнику «Urban Dictionary» [7].
 Водночас деякі книгознавці досить критично ставляться до буктуберів. Так, Ю. Щербініна дає визначення буктубера як «відеооратора на літературні теми. Адресуючись до найширшої аудиторії, пересічні інтернет-користувачі на правах професіоналів від бібліоіндустрії розповідають про свої книжкові покупки, переоповідають сюжети творів, висловлюються про прочитане, оглядають та коментують» [7].
   На думку інших, все залежить від авторитету буктубера, його стилю ведення блогу та інших якостей і здібностей.
  Відеоогляди можуть бути індивідуальними (ведучий — одна людина) або колективними (кілька людей). Дуже часто книжкові огляди на Youtube ведуть молоді люди, які розповідають про останні прочитані книги, діляться своїми думками і дають рекомендації. По суті, букблогери створили свою книжкову спільноту. Вони ставлять один одному запитання, маркуючи їх тегами. І кожний невеликий виступ, як правило, розпочинають з пояснення, на який тег вони відповідають.
  Серед книгоблогерів є й бібліотекарі.
Об’єктами уваги буктуберів можуть бути [3]:
улюблені прочитані книги;
книжкові покупки місяця;
улюблені місця для читання;
використання закладок;
улюблені персонажі тощо.
Можна назвати деякі українські книжкові відеоканали:
Ex libris_ua (https://www.youtube.com/user/exlibrisua/featured) ведучої Світлани;
Літогляди Сущука (https://www.youtube.com/channel/UCLv00oet_5fq8tEwj7vg9xw/about), присвячені сучасній українській літературі;
Всі книги (https://www.youtube.com/channel/UCjzAk7lCrgWxMXpz-8jBd1A) та інші.
Фанбуки — це серія «авторських електронних книг» [2]. Фанбук складається з:
передвстановлених творів автора. Частково — безкоштовно (наприклад, фандоринська серія в Акунінбуці зі спеціально підготовленими ілюстраціями);
повного переліку інших творів автора (у тому числі й аудіокниги) під всіма псевдонімами, які можна купити (закачати) за допомогою вбудованого магазина за посиланнями, що наводяться;
списку улюблених творів «ведучого книги»;
доступу до авторських блогів;
іншого контенту.
  Наприклад, Топ 10 улюблених творів зарубіжної літератури Бориса Акуніна (наводиться в оригіналі, так, як представлений у фанбуці):
1. Ромен Гари «Обещание на рассвете».
2. Роберт Пенн Уоррен «Вся королевская рать».
3. Ги де Мопассан «Милый друг».
4. Милан Кундера «Невыносимая легкость бытия».
5. Стендаль «Пармская обитель».
6. Лион Фейхтвангер «Лисы в винограднике».
7. Кадзуо Исигуро «Остаток дня».
8. Юкио Мисима «Золотой Храм».
9. Джон Стейнбек «К востоку от Эдема».
10. Эдвард Бульвер-Литтон «Пелэм, или Приключения джентльмена».
  На сьогодні існують такі фанбуки: Akunin Book, Lukyanenko Book, Донцова Book, Marinina Book, Voinovich Book, БГ Book (Бориса Гребенщикова).
  Такий новий формат книг, як фанбук, важливий для бібліотекарів як іще одна з можливостей залучення до читання дітей, що базується на авторитеті особистості «ведучого книги», його живих і актуальних думок (цитати з блогу можна використовувати для оформлення виставок), цікавих фактів і думок, начерків, уривків, що не ввійшли до твору з різних причин, багатим ілюстративним матеріалом. Можна говорити про розвиток рекомендаційної бібліографії через такий формат [2].
  Лонгрід (англ. long — «довгий» та read — «читати») — у перекладі з англійської означає «довге читання». Сучасний жанр у журналістиці, що поступово став використовуватися і в книжковій справі, бібліотечно-бібліографічній діяльності [1]. Перший лонгрід у світі створив The New York Times «Snow Fall» («Снігопад») у 2012 році http://www.nytimes.com/projects/2012/snow-fall/#/?part=tunnel-creek.
  Лонгрід може бути традиційним та мультимедійним. Традиційний складається з тексту та статичних ілюстрацій. Мультимедійний – поєднує у різноманітних варіантах текст, звук, відео, фото, інфографіку, слайд-шоу, 3D-панорами, карти та ін.
  Жанрові особливості з точки зору журналістики:
структурованість (матеріали, немов ріжуться на ряд самостійних статей);
включення в канву розповіді цитат «від першої особи».
близькість до художньої публіцистики: ніяких перевернутих пірамід — текст написаний, як кілька об'єднаних чимось історій. 
лонгрід — це завжди історія, а не одноденна новина чи гостра проблемна ситуація. В іншому випадку, читати матеріали такого обсягу ніхто не буде.
 Прикладами рекомендаційних лонгрідів є такі: книжковий лонгрід або лонгрід однієї книги А. Сванідзе «Викинги» (http://vikings.syg.ma); до 185-річчя виходу роману В. Гюго «Собор Паризької Богоматері» (http://project28543.tilda.ws), створений фахівцями ЦБС м. Арзамаса; лонгрід газети The Guardian, в якому опублікувано перший розділ із книги Харпер Лі «Go Set a Watchman» («Пойди поставь сторожа»), що є продовженням знаменитого роману письменниці «Убить пересмешника» (http://www.theguardian.com/books/ng-interactive/2015/jul/10/go-set-a-watchman-read-the-first-chapter) та ін.
  Варто відзначити, що нині набувають популярність рекомендаційні системи: на основі базових переваг користувача ресурси видають кожному персоналізований рейтинг книг, що також можуть зацікавити людину [5].
 Таким чином, впровадження інформаційно-комунікаційних технологій сприяє активізації роботи в галузі рекомендаційної бібліографії, а також професійному розвиткові бібліотечних фахівців.
Список джерел:
1. Глазунова, Л. В. Лонгрід: чим допоможе в навчальному процесі і чи можна створити самостійно [Електронний ресурс] / Л. В. Глазунова ; видав. група «Основа» // YouTube. — Електрон. відеодані (1 файл: 37:13 хв.). — [Харків], 2015. — URL: https://www.youtube.com/watch?v=3HA5cxt0B0A, вільний.
2. Глазунова, Л. В. Нові формати книг та форми їх рекомендації читачам. Ч. 1. Фліпбук. Фанбук / Л. В. Глазунова // Шк. бібліотекар. — 2015. — № 1. — С. 13–17.
3. Глазунова, Л. В. Нові формати книг та форми їх рекомендації читачам. Ч. 5. Нові форми рекомендації книг / Л. В. Глазунова // Шк. бібліотекар. — 2015. — № 9. — С. 12–13.
4. Глазунова, Л. В. Сучасна рекомендаційна бібліографія: термінологія, канали і засоби розповсюдження [Електронний ресурс] / Л. В. Глазунова. — URL: https://www.slideshare.net/secret/kfL2VM1Ynm6yrC.
5. Книго-соціальні мережі [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://reading.4uth.gov.ua/guide/readersguide.
6. Поговорим о книжных видеоблогах [Электронный ресурс]. — URL: http://www.livelib.ru/forum/post/5437.
7. Щербинина, Ю. В. Книга. Текст. Коммуникация : слов.-справ. новейших терминов и понятий / Ю. В. Щербинина. — Москва : Форум : НИЦ ИНФРА-М, 2015. — 304 с.
 
Надійшло: 18.04.2016

 

На нашому сайті з'явився ресурс, який допоможе знайти найближчу до вас бібліотеку, дізнатися, як з нею зв'язатися і скористатися її послугами. Будемо ближче в цифровому і реальному світі!
Календар подій
ПнВтСрЧтПтСбНд
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
Банери партнерів

Проверка тИЦ и PR
Центральна міська бібліотека централізованої бібліотечної системи Шевченківського району м. Харкова

Адреса: Україна, Харків, 61058, вул. Данилевського, б. 34
Телефон: (057) 705-19-90.
Телефон: +38 096-860-08-20.
E-mail: citylibbelin@gmail.com
Розклад роботи - з 10.00 до 16.00
Вихідний день – вівторок та неділя, влітку: субота та неділя
Санітарний день – останній день місяця
Детальна контактна інформація
©Copyright ЦМБ ЦБС Шевченківського району м. Харкова
2011-2024