З нагоди свята Рідної мови, в Центральній міській бібліотеці - оглядова полиця «Книги дня». Пропонуємо познайомитись з найновішими виданнями про українську мову, що надійшли до фонду. Бажаємо корисного читання!
Демська, Орися Мар'янівна. Українська мова : подорож із Бад-Емса до Страсбурга / Орися Демська ; худож. В. Смаль . – Харків : Віват, 2024 . – 304 с. : іл. – (Актуальна тема).
На культурній мапі модерної української мови є дві важливі точки: Бад-Емс, звідки указом намагались переконати світ, що української мови немає, не було і бути не може, і Страсбург — точка, де 21 березня 2022 року українська отримала статус майбутньої офіційної мови Європейського Союзу.
Орися Демська розповідає про зародження й розвиток української мови від індоєвропейської прамови до наших днів, її взаємодію з іншими мовами, історію взаємозбагачень, непримириме протистояння з російською і перебіг лінгвоцидів, із яких вона все ж таки вийшла переможницею. Доступно про формування української державності і національної ідентичності через мову і завдяки мові.
Зубков, Микола Григорович. Норми й культура української мови фахової спрямованости / Микола Зубков . – Київ : АРІЙ, 2018 . – 608 с.
Посібник осягає основи культури спілкування, види й жанри публічних виступів. У ньому подано головні правописні норми та правила, морфеміку й морфологію. Закцентовано увагу на особ¬ливостях уживання іменних і службових частин мови в офіційно-діло¬вому стилі, а також на складних випадках перекладу науково-техніч¬ної, економічної та иншої термінології.
Довідник допоможе зорієнтуватися у стильовому розмаїтті сучасної літературної мови, оскільки подає та характеризує всі її стилі й підстилі. Зручні таблиці містять класифікування документів і ділення їх за признакою та назвою. Уміщено чималу кількість формулярів-взірців сучасних документів і їхніх складників із докладним описом. Система запитанків і завданків для самоконтролювання надасть змогу охочим повторити викладений матеріял.
Уперше в довіднику такого типу наведено низку посилок-виносок із пояснинами щодо призабутих, «зрепресованих», але природних для нашої мови термінних слів і словосполук, правила творення та вживання яких унормовує національний стандарт ДСТУ 3966:2009 і норми слововживання. Книга стане надійним порадником для усіх поціновувачів українсь¬кого слова.
Калинич, Олеся Василівна. Паляниця : українська для початківців : [посібник-практикум з аудіосупроводом] / Олеся Калинич, Людмила Коткова, Тарас Кремінь ; худож. оформл. Ангеліни Коткової . – Тернопіль : Астон, 2023 . – 160 с. : іл.
Посібник-практикум з української мови для початківців «Паляниця» містить загальні відомості щодо вимови, 20 тематичних блоків (у кожному з них – опорні запитання та твердження, правильне наголошування слів, редагування, утворення словосполучень, пояснення фразеологізмів, кросворди, анаграми тощо), хрестоматія. Усі тексти та окремі вправи озвучено вчителем-практиком. За QR-кодами подано правильні відповіді до завдань.
Видання має на меті невимушено спонукати всіх спілкуватися українською мовою. Також посібник можна використовувати як збірник цікавих завдань для уроків української мови в школі чи для самонавчання.
Книжка «Паляниця» оздоблена авторськими ілюстраціями. Це видання для тих, хто переходить на українську, а також для учнів різного віку, учителів, репетиторів і всіх, хто цікавиться мовою.
Полякова, Людмила Олександрівна. Український орфографічний словник : 80 000 слів з граматичними таблицями + короткий правописний коментар / Л. О. Полякова . – 2-ге вид., допов . – Харків : Торсінг, 2017 . – 491, [1] с.
Словник укладено на матеріалі багатьох словників різних типів (насамперед орфографічних). Він містить близько 80 000 слів. Від попередніх словників відрізняється тим, що подаються основні зміни, відповідні останньому правопису. Словник призначено для учнів середніх шкіл, ліцеїв, коледжів та для всіх, хто удосконалює знання з української мови.