Перейти на украинский язык Перейти на английский язык

Центральна міська бібліотека
ЦБС Шевченківського району м. Харкова

«Усмішки сталінського в’язня»

«Усмішки сталінського в’язня» Меморіальна дошка на будинку «Слово»

Ужгородська літературно-мистецька спільнота підготувала цикл літературних зустрічей «Усмішки сталінського в’язня», присвячені 135-й річниці від дня народження Остапа Вишні, на які, вже традиційно, була запрошена і Центральна міська бібліотека Харкова. 
Святкові заходи проходили в приміщенні Закарпатського обласного художнього музею ім. Й. Бокшая та його філії – «Народному літературному музеї Закарпаття».
Привітали присутніх: директор департаменту культури Закарпатської обласної державної адміністрації – обласної військової адміністрації Євген Тищук, директор Закарпатського обласного художнього музею ім. Й. Бокшая Франциск Ерфан, заступник голови Закарпатської обласної організації Національної спілки письменників України Василь Густі.
В літературних зустрічах взяли участь і студенти Ужгородського національного університету, що навчаються на філологічних факультетах. 
Серед учасників літературних зустрічей «Усмішки сталінського в’язня» були і переможці Всеукраїнського щорічного літературного конкурсу «Людина. Доля. Епоха.», який Центральна міська бібліотека Харкова з 2022 року проводить в Ужгороді.
В залах Закарпатського обласного художнього музею ім. Й. Бокшая до 135-річчя від дня народження Остапа Вишні була оформлена цікава книжкова виставка «Моя зброя – сміх», на якій були представлені твори талановитого гумориста.
Головний бібліотекар Центральної міської бібліотеки Харкова Ганна Абрамова привітала присутніх і розповіла про харківський період життя Остапа Вишні.

«Усмішки сталінського в’язня» Будинок «Слово» до і після обстрілів

Дуже зацікавила присутніх розповідь про харківський будинок «Слово», що був побудований в 1920-х роках кооперативом літераторів і мав символічну форму літери «С». Саме тут з 1933 по 1938 роки були репресовані понад 70 мешканців-літераторів, а 11 з яких розстріляли в урочищі Сандрамох. Цей період в історії української літератури назвали «Розстріляним відродженням».
Одним із мешканців будинку «Слово» був Остап Вишня, який жив і працював у Харкові у 1920-х роках. Тут вийшло понад 50 збірок його гумористичних творів, тут він працював редактором журналу «Червоний перець», був членом художньої ради театру «Березіль».
У 1930 році Остап Вишня оселився в будинку «Слово», де жив поряд з Миколою Хвильовим, Лесем Курбасом та іншими українськими культурними діячами.
Остап Вишня присвятив Харкову свою збірку «Як із Харкова зробити Берлін», опубліковану «Книгоспілкою» в 19300 році. 
У 1933 році хвиля репресій проти діячів української культури почалася з арешту мешканця будинку «Слово» поета Михайла Ялового. Після цього скоює самогубство його друг, письменник Микола Хвильовий. «Арешт Ялового – це розстріл цілої генерації», – йшлося в його передсмертній записці. Того ж року був арештований і Остап Вишня.

«Усмішки сталінського в’язня» Студентська молодь на літературній зустрічі «Усмішки сталінського в’язня»

Український письменник Олексій Полторацький в 1930 році опублікував у журналі «Нова генерація» статтю «Що таке Остап Вишня», де різко розкритикував творчість свого колеги-гумориста. А вже 25 грудня 1933 року Остап Вишня був безпідставно заарештований і засуджений до 10 років концтаборів за надуманими звинуваченнями. 
У 2003 році на будинку «Слово» було встановлено меморіальну дошку з прізвищами письменників, художників та акторів, які проживали у 1930-х роках і були репресовані.
На початку березня 2022 року пам’ятку будинок «Слово» був обстрілян.
Розповідь харківської бібліотекарки була ілюстрована уривками з документального фільму «Будинок «Слово»», який режисер Тарас Томенко створив у 2017 році та фотографіями будинку «Слово» до і після обстрілів. Ці безцінні кадри та фото викликали жвавий інтерес і в гостей, і в учасників літературних зустрічей.  
Дуже важливим і значущим є те, що твори Остапа Вишні цікаві читачам і зі сходу, і з заходу нашої країни, його гуморески із захватом читають сьогодні і в Харкові, і в Ужгороді…


На нашому сайті з'явився ресурс, який допоможе знайти найближчу до вас бібліотеку, дізнатися, як з нею зв'язатися і скористатися її послугами. Будемо ближче в цифровому і реальному світі!
Календар подій
ПнВтСрЧтПтСбНд
123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930
Банери партнерів

Проверка тИЦ и PR
Центральна міська бібліотека централізованої бібліотечної системи Шевченківського району м. Харкова

Адреса: Україна, Харків, 61058, вул. Данилевського, б. 34
Телефон: (057) 705-19-90.
Телефон: +38 096-860-08-20.
E-mail: citylibbelin@gmail.com
Розклад роботи - з 10.00 до 18.00
Вихідний день – вівторок, влітку: субота та неділя
Санітарний день – останній день місяця
Детальна контактна інформація
©Copyright ЦМБ ЦБС Шевченківського району м. Харкова
2011-2024