Перейти на украинский язык Перейти на английский язык

Центральна міська бібліотека
ЦБС Шевченківського району м. Харкова

Центральна міська бібліотека централізованої бібліотечної системи Шевченківського району м. Харкова

Виссарион Григорьевич БелинскийЦентральна міська бібліотека була відкрита в 1934 році, і називалася тоді «12 районна бібліотека». Бібліотека знаходилася на вулиці Ромена Роллана. Зовнішній вигляд її не вражав розмірами та не дивував красою. Напівпідвальне приміщення з пічним опаленням. Але вона була єдиною для жителів районів: Нагорного, Шатілова дача, Олексіївка. Масові заходи проходили в червоному куточку ЖЕКу, що знаходився на другому поверсі житлового будинку. Влітку бібліотека відкривала свої пересування в Міському саду імені Т.Г.Шевченка, Зоопарку.

Після визволення Харкова від німецько-фашистських загарбників вона одна з перших відкрила свої двері для харків'ян, 30 вересня 1943 року. Жителі міста приносили не тільки збережені під час окупації бібліотечні книги (близько 9000 книг), а й свої книги, допомогли відремонтувати стелажі, книжкові вітрини, розставити фонд, завдяки чому вдалося відродити бібліотеку в найкоротші терміни.

Працювали в бібліотеці три людини: Аверновіч Надія Никифорівна – зав. бібліотекою і два співробітника - Грабовська Наталія Іванівна і Пахомова Зоя Олександрівна. У 1944 році зав. бібліотекою стала Черкас Зінаїда Станіславівна.

Історію бібліотеки зробили і роблять люди, віддані своїй справі, разом переживають радощі й прикрощі. Дорогого коштує така запис у книзі наказів за 1944 рік: «У зв'язку з тим, що Штат бібліотеки на 1944 р. зменшено, ... і посаду бібліотекаря скасовано, т. Кудрінську Л.М. звільнити ... і вважати на роботі в бібліотеці ... позаштатним бібліотекарем без утримання, згідно виявленим нею бажанням ».

На жаль, небагато відомостей збереглося про початковий період життя бібліотеки, про її перших працівників. Можна з упевненістю сказати, що це були ентузіасти і просвітителі.

Більше 11 років, з лютого 1948 по липень 1959-го, очолювала 12-ю районну бібліотеку Хесин Марія Іллівна. У період її керівництва бібліотека була однією з кращих у місті.  У 1954 році бібліотека переїхала в прекрасне нове приміщення за адресою - вул. Данилевського, 34, площею 330 м2. Просторі читальний зал, з можливістю проведення масових заходів та абонемент, з можливістю організувати відкритий доступ читачів до фонду, оснащені книгосховища, приміщення для бібліографів та відділу комплектування.

ГрамотаУ 1957 році, до 40-річчя Жовтня, бібліотеці присвоїли ім'я В.Г.Бєлінського.

У липні 1959 бібліотеку очолила Сазонова Марія Іванівна, яка віддала бібліотеці 26 років.

З найбільш ранніх звітів, що збереглися в архівах:

  Книжковий фонд на І. Х.1948 року становив 11798 одиниць. Читачів - 2693 людини; Відвідуваність - 61774 людини; Книговидача - 59154 примірника. Крім того видано 30947 примірників газет і 15 939 примірників журналів.

Зі звітів видно, що бібліотека проводила велику масову роботу серед читачів району. Це і гучні читки, огляди та бесіди, лекції та консультації, читацькі конференції, які проходили не тільки в читальному залі бібліотеки, а й в кінотеатрі «Харків» перед кіносеансами, в готелі «Харків», на підприємствах району. Найпопулярнішими серед читачів були «Вечори запитань і відповідей» та обговорення книг радянських письменників. Наприклад, протягом 1948 року була проведено 470 гучних чіток і бесід, на них були присутні 5029 осіб.

Для дітей проводилися літературні ранки. У 1949 році на базі дитячого відділу була відкрита дитяча бібліотека № 6, яка розташовувалася недалеко, по вулиці 8-го З'їзду Рад, нині імені Бориса Чичибабіна. Згодом, в 1978 році бібліотека також отримала нове, комфортабельне приміщення.

За роки роботи бібліотека стикнулася з безліччю людських доль. Для багатьох поколінь харків'ян наша бібліотека була і є тим привітним домом, де у спілкуванні з книгами і цікавими людьми відпочиває душа від життєвих негараздів, де пізнаєш непізнане і збагачуєшся новими знаннями.

 При 12-й районній бібліотеці була бібліотечна рада з 8 осіб і 20 осіб активу. Це інженери та робітники, студенти і пенсіонери, які залучалися для проведення лекцій і доповідей. Брали участь у підготовці та проведенні літературних вечорів, читацьких конференцій, в житті бібліотеки, і бібліотека йшла їм назустріч: з березня 1960 бібліотека працює без вихідних, з продовженим на 2 години робочим днем для обслуговування читачів.

З 1 лютого 1974 року, відповідно до наказу Відділу культури Виконкому Харківської міської Ради депутатів трудящих, надалі іменується «Центральна міська бібліотека для дорослих імені В.Г.Бєлінського».

Відповідно до наказу Відділу культури Виконкому Харківської міської Ради депутатів трудящих № 155 від 30.12.1975 року «Про централізацію державних масових бібліотек Дзержинського району», державні масові бібліотеки Дзержинського району об'єдналися в єдину мережу - ЦБС, яку очолила Центральна Міська бібліотека імені В.Г . Бєлінського.

  Була проведена велика робота з підготовки та проведення централізації, проводилася робота з фондами та каталогами. Складено зведений каталог.

З 1977 року в ЦБС Дзержинського району увійшли і бібліотеки для дітей.

Прессконференция с редакцией журнала «Прапор»Директором ЦБС і одночасно директором центральної міської бібліотеки в цей час була Сазонова Марія Іванівна. Колектив збільшився. З'явилися співробітники, обслуговуючі всю систему: художник, співробітники МБА, працівники відділу обробки та комплектування літератури, фахівці методичного відділу, розширився бібліографічний відділ.

У 1980 році, відповідно до рішення Виконкому Харківської міської Ради народних депутатів № 162 від 24.03.1977, для ЦМБ імені В.Г.Бєлінського по вулиці Сумській, 13 були відремонтовані і відкриті читальні зали суспільно - політичної та періодичної літератури, площею 240 м2 .

Центр міста, близькість метро, обширно передплата періодичних видань (понад 100 назв газет і журналів), дозволили читачам з будь-якого району міста користуватися послугами читальних залів нашої бібліотеки.

Режим роботи читальних залів, як і всіх бібліотек міста з 1983 року - з 11:00 до 20:00.

У сімдесяті, вісімдесяті роки бібліотека жила насиченим творчим життям. Брала активну участь у громадському житті міста і країни.

Прискорення науково-технічного прогресу - вимога часу. Наш девіз: «Цільовим комплексним народногосподарським програмам - ідеологічне, інформаційне та культурне забезпечення». Почали впроваджуватися нові форми обслуговування колективів: ЦМБ ім. В.Г. Бєлінського і колектив заводу «Металіст» уклали Договір творчої співдружності, відкривалися бригадні абонементи. Організовувалися спільні масові заходи під девізом: «Книгу - виробництву!», Дні інформації, Дні фахівця, Дні якості, бібліографічні огляди, відкриті перегляди літератури не тільки в бібліотеці, а й на виробничих ділянках, у гуртожитку, Червоному куточку підприємства.

Крокуючи в ногу з часом, на допомогу прискоренню науково-технічного прогресу, на базі Центральної міської бібліотеки ім. В.Г.Бєлінського в 1985 році була відкрита «Громадська приймальня ВТВР». Це творча лабораторія, яка дає першу путівку в раціоналізаторську і винахідницьку діяльність, дозволяє кожному широко розкрити свої здібності і таланти.

< Творческие встречи в стенах ЦГБ им. В.Г. БелинскогоДиректором в цей час (з 1986 по 1995 роки) була Гамзе Зінаїда Семенівна. Творчий, ініціативний фахівець, талановитий керівник, вона з радістю підтримувала ініціативи та починання своїх співробітників.

З 1995 по 2013 рік директором ЦМБ і Дзержинської ЦБС була Фісенко Галина Василівна. З її приходом бібліотека стає активним учасником різного роду проектів, експериментів. Завдяки її зусиллям стало можливим зберегти кваліфіковані кадри бібліотеки в складні 90ті роки.

Разом з перебудовою почався бурхливий час змін і для бібліотеки. Все бібліотечне співтовариство шукало нові підходи, нові концепції бібліотечної справи. З'явилися нові тенденції та напрямки діяльності в бібліотечній практиці. І бібліотека стала експериментувати. Початком експерименту стало вивчення потреб користувачів бібліотечних послуг. Вивчивши попит, бібліотека в 2003 році була ініціатором розробки та проведення програми реорганізації бібліотечної системи Дзержинського району на 2003-2005 роки. Творческие встречи в стенах ЦГБ им. В.Г. БелинскогоМетою реалізації програми було впровадження сучасних наукових розробок у практику роботи ЦБС; технічне переоснащення бібліотек протягом трьох років, що дозволило бібліотекам перейти на якісно новий рівень бібліотечно-інформаційного обслуговування. Були вивчені можливості і дані рекомендації та пропозиції про введення поетапно платних послуг у всіх бібліотеках ЦБС Дзержинського району на основі «Програми розвитку бібліотек Дзержинського району на 2003 - 2005 роки.»

Центральну міську бібліотеку ім. В. Г. Бєлінського відрізняє різноманіття різних форм дозвільної та просвітницької діяльності. Протягом багатьох років в бібліотеці працює літературно-музична вітальня «Слобожанщина» засновником і керівником якої більше 15 років була Крупчатнікова Аліса Михайлівна.

Щочетверга в бібліотеці проходять цікаві зустрічі з відомими письменниками, науковцями, краєзнавцями і музикантами міста.

Творческие встречи в стенах ЦГБ им. В.Г. Белинского
Протягом багатьох років бібліотека активно співпрацює з музеями міста, творчими спілками, громадськими організаціями.

Клуби «Собеседник» і «Лада» пропонують всім шанувальникам літератури та мистецтва захоплюючі лекції, музичні вечори.

- Перші кроки робить творче об'єднання молодих авторів: літераторів, музикантів, акторів - «Свіча».

У 2008 році директор бібліотеки Фісенко Галина Василівна стала лауреатом міської премії в галузі культурно - освітньої роботи за створення на базі бібліотеки культурно - просвітнього центру.

У 2006 році почалася реалізація міської програми «Корпоративна мережа масових бібліотек. Впровадження нових інформаційних технологій 2005-2006 р.р. ». Відповідно з реалізацією проекту була створена Корпоративна мережа міських масових бібліотек м. Харкова. У корпоративну мережу увійшли і були об'єднані в локальну мережу на основі АІБС Absotheque Unicode, ЦБ дев'яти районів Харкова та ГСМТБ ім. К. С. Станіславського.

Всю координаційну та методичну роботу з реалізації цієї програми, з навчання співробітників бібліотек комп'ютерної грамотності та роботі в АІБС проводить ЦМБ ім. Бєлінського.

Технічна реалізація програми стала можлива завдяки фінансовій підтримці Департаменту культури Харківської міської ради, який виділяє необхідні кошти для формування та підтримки технічної бази бібліотек, міському інформаційному центру, який здійснює технічне обслуговування комп'ютерної техніки та Інтернет.

Фахівці ЦМБ постійно працюють над формуванням, редагуванням та оновленням електронного каталогу. Найважливіше місце в діяльності бібліотеки займає сьогодні інформаційне обслуговування користувачів. Зберігаючи традиційні форми і методи, воно знаходить новий рівень якості та майже необмежені можливості. Автоматизована система дозволяє оперативно, за лічені секунди, виконати запит, сформувати по ньому список літератури, роздрукувати його або зберегти на електронному носії.

Впровадження нових інформаційних технологій в практику роботи бібліотеки, отримання доступу до мережі Інтернет підвищує статус бібліотеки. Зростає попит на Інтернет - ресурси.

Библиотека получила новую техникуЗ 1 березня 2010 року в бібліотеці відкрито Інтернет - зал, який відразу став користуватися успіхом! До послуг читачів, на додаток до наших фондів, надання безкоштовного доступу до інформаційних ресурсів «всесвітньої павутини» - для отримання інформації, в тому числі правової, для навчання, для спілкування! У 2009 році в бібліотеці був зроблений капітальний ремонт, замінені меблі, оновлено комп'ютерний парк. Це дозволило вийти бібліотеці на новий, більш якісний, сучасний рівень, зробило її зручною і затишною для читачів і співробітників.

З 2010 року співробітники ЦМЛ активно беруть участь в конкурсах Програми Бібліоміст (фундації Білла та Мелінди Гейтс), яка сприяє модернізації бібліотек, забезпеченню бібліотек України комп'ютерною технікою.

Зараз у ЦМБ 21 комп'ютер, 4 принтера, 3 ксерокса, 2 МФУ, 2 сканера, підключення до мережі Інтернет. З них 6 комп'ютерів в Інтернет - залі надані читачам для безоплатного доступу в Інтернет, в електронний каталог через модуль ABSOPAC Unicode. Кваліфіковані фахівці ЦМБ із задоволенням приходять на допомогу користувачам.

Все це дозволяє говорити про те, що ЦМБ сьогодні не тільки велике зібрання книг, але це і бібліотека з сучасним рівнем обслуговування.

За успіхи в організації бібліотечної справи колектив ЦМБ неодноразово нагороджувався Почесними грамотами виконкому Харківської міської ради, Дзержинської районної ради м. Харкова, а також Асоціації сучасних інформаційно-бібліотечних технологій. Асоціація козацьких організацій Слобожанщини удостоїла бібліотеку званням «Почесною Берегині Козацтва Слобожанщини».

Библиотека получила новую технику

Необхідно згадати імена рядових співробітників, тих, хто впродовж  більш ніж 75 річної історії бібліотеки вніс свій внесок у розвиток і процвітання бібліотеки. Ось їх імена: Бран Любов Марківна, Бондар Тамара Яківна, Діденко Лідія Іванівна, Крупчатнікова Аліса Михайлівна, Кабалкіна Циля Борисівна, Климова Маргарита Євгенівна, Каневцова Віра Платонівна, Немиткіна Ліна Іллівна, Сідельник Валентина Антонівна, Фрас Леніна Сергіївна.

Робота бібліотеки завжди і тепер підпорядкована загальній концепції: залучити якомога більшу кількість читачів у бібліотеку, максимально розкрити фонди, прищепити любов до читання, розширити коло інтересів, допомогти розкрити творчі можливості і потенціал читачів. Ми прагнемо відповідати званню - сучасна публічна бібліотека XXI століття.

І. В. Серенко

На нашому сайті з'явився ресурс, який допоможе знайти найближчу до вас бібліотеку, дізнатися, як з нею зв'язатися і скористатися її послугами. Будемо ближче в цифровому і реальному світі!
Сьогоднішній день в історії

Міжнародний день грамотності;

Календар подій
ПнВтСрЧтПтСбНд
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30
Банери партнерів

Проверка тИЦ и PR
Центральна міська бібліотека централізованої бібліотечної системи Шевченківського району м. Харкова

Адреса: Україна, Харків, 61058, вул. Данилевського, б. 34
Телефон: (057) 705-19-90.
Телефон: +38 096-860-08-20.
E-mail: citylibbelin@gmail.com
Розклад роботи - з 10.00 до 18.00
Вихідний день – вівторок, влітку: субота та неділя
Санітарний день – останній день місяця
Детальна контактна інформація
©Copyright ЦМБ ЦБС Шевченківського району м. Харкова
2011-2024