Перейти на украинский язык Перейти на английский язык

Грабар Н. Г. Використання креативного підходу у спілкуванні зі студентською молоддю

УДК 027.27
Грабар Наталя  Григорівна  
доцент кафедри культурних універсалій, канд.. наук із соц. комунікацій, гол бібліограф наукової бібліотеки,  Харківського національного технічного університету сільського господарства імені  Петра Василенка
пошт. адреса: ХНТУСГ, Алчевських, 44, м. Харків, 61002, Україна
конт. тел. 7 164-152
e-mail: grabar-ng@ukr.net

ВИКОРИСТАННЯ КРЕАТИВНОГО ПІДХОДУ У СПІЛКУВАННІ ЗІ СТУДЕНТСЬКОЮ МОЛОДДЮ
 
Ключові слова: бібліотека, спілкування.
Ключевые слова: библиотека, общение.
Keywords:
library, communication.
 
   Сучасна соціокультурна система свідчить про небувалі темпи інноваційних змін в бібліотекознавстві. Бібліотекарі-практики повинні знати всі нововведення і використовувати креативний підхід. Креативність залежить від декількох речей: досвіду (серед них знань і технічних навичок), таланту, здібності мислити по-новому, уміння долати нетворчу рутину і, головне, ступінь захопленості своєю роботою. Суть творчості бібліотекаря як суб’єкта творчої активності полягає у здатності до саморозвитку, в процесі якого він реалізовує свій потенціал. Творча активність як активність найвищого, суб’єктного рівня, свідомої реалізації цільового або смислового аспекту цілісної професійної діяльності, спрямованої на реалізацію творчого задуму, виступає «акумулятором» поновлення енергії і наповнення професійної діяльності новим смислом.  
   Фахівці Наукової бібліотеки Харківського  національного технічного університету сільського господарства імені П. Василенка (далі НБ) розуміють, що їх діяльність це – процес творчий і безперервний, у результаті якого бібліотека має усі шанси стати інтелектуальним центром, центром гуманітарної культури, під якою розуміється не тільки набір гуманістичних знань, а формування способу життя студентської молоді, спілкування її між собою, з іншими людьми та навколишнім середовищем.
   Сьогодення потребує проектування та створення нових перспективних виховних систем закладів освіти. З ініціативи ректора ХНТУСГ ім. П. Василенка Тіщенка Леоніда Миколайовича колективу НБ було запропоновано новий формат спілкування зі студентською аудиторією – години освіченості, які успішно були започатковані в практиці роботи з першого вересня 2014/2015 навчального року. У контексті цієї пропозиції  працівники НБ доцільно переглянули практику культурно-просвітницької, виховної роботи. 
    Мета годин освіченості – отримання студентами не фундаментальних знань, а залучення їх до пізнавальної діяльності, скерованої працівниками НБ, необхідної для вдосконалення їх освітнього та інтелектуального рівня. Культурно-виховні заходи та популяризація головних загальнолюдських цінностей, історичної, наукової та культурної спадщини шляхом реклами книги є підґрунтям нового формату спілкування зі студентами 1-2 курсів університету. Години освіченості занесені до розкладу занять студентів і проводяться два рази на місяць.
     Основними завданнями годин освіченості є:
створення  комплексної системи виховання студентства, використовуючи наукові та літературно-художні інформаційні ресурси НБ;
створення для студентської молоді такого сприятливого, комфортного середовища, в якому вони найповніше розкриють свій внутрішній ній світ; 
зберігання та примноження культурних традицій НБ та університету;
утвердження пріоритету національної культури при обов’язковому опануванні загальнолюдських цінностей;
заохочення студентів до читання шляхом популяризації,  промоції (просування) книги; 
максимальне задоволення пізнавальних і культурних потреб молоді, всебічний розвиток індивідуального творчого потенціалу студентів і як наслідок переходу до самовиховання;
навчити молодь розуміти інших людей, їхні потреби, інтереси, оволодіти навичками культури спілкування, урізноманітнити коло своїх інтересів.
   Бібліотекар є безпосереднім учасником навчально-виховного процесу студентів. Під час годин освіченості бібліотечний працівник виконує функції: 
культурно-просвітницьку, освітню, аналітичну, організаторську, комунікативну, соціально-комунікаційна.
     Вибір форм проведення годин освіченості  схиляється на користь тих, у яких студенти виступають не пасивними слухачами, а найактивнішими учасниками, оскільки у порівнянні з іншими структурними   підрозділами університету НБ має найкращі для цього можливості. Досвід роботи дає підставу вважати, що саме  сценарії годин освіченості, які передбачають залучення до активної участі найбільшої кількості їх учасників, користуються серед студентів найбільшою популярністю. Окрім, участі в годинах освіченості НБ запрошує усіх бажаючих до творчої співпраці. На базі НБ працюють різноманітні об’єднання за інтересами  – клуби, театри,  які допомагають розкривати творчі здібності студентів.
     На сьогодні, одним із вирішальних аспектів успіху годин освіченості є планування, а в подальшій роботі – створення ґрунтовної програми. Планування дозволяє узгодити  заплановані  заходи з потребами та інтересами самого студента і виходу на заздалегідь прогнозований позитивний результат проведення годин освіченості. Якщо правильно підходити до організації планування, то план не є лише формальним документом, а важливою необхідною передумовою ефективного культурно-просвітницького, виховного процесу, що вказує на орієнтири діяльності, їх зміст і обсяг.  
  Колектив НБ має багато творчих задумів, втілення яких, сподіваємося, сприятимуть освітньому, культурному, духовному збагаченні студентів університету. У майбутнє націлені креатив, неординарність рішень, нова інтерпретація традиційного. Робити свою справу можна за будь-яких економічних умов і політичної ситуації. Зберігаючи кращі традиції, Наукова бібліотека ХНТУСГ ім. П.Василенка рішуче крокує шляхом змін.
 

Надійшло: 04.05.2016 

На нашому сайті з'явився ресурс, який допоможе знайти найближчу до вас бібліотеку, дізнатися, як з нею зв'язатися і скористатися її послугами. Будемо ближче в цифровому і реальному світі!
Календар подій
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
Банери партнерів

Проверка тИЦ и PR
Центральна міська бібліотека ім. В. Г. Бєлінського

Адреса: Україна, Харків, 61058, вул. Данилевського, б. 34
Телефон: (057) 705-19-90.
Телефон: +38 097-158-98-41.
E-mail: citylibbelin@gmail.com
Розклад роботи - з 10.00 до 18.00
Вихідний день – вівторок, влітку: субота та неділя
Санітарний день – останній день місяця
Детальна контактна інформація
©Copyright ЦМБ ім. В. Г. Бєлінського
2011-2024