Перейти на украинский язык Перейти на английский язык

Про партизанську боротьбу розповість Держархів

підготував Михайло Лисянський

Партизани

 

Серед документальних зібрань Державного архіву Харківської області чільне місце посідає комплекс джерел періоду Великої Вітчизняної війни. Винятково важливою і неоціненною його частиною є документи з історії радянського партизанського руху та боротьби підпілля на Харківщині.

Різноманітні за змістом документи висвітлюють історію підпілля та радянського партизанського руху; вони містять інформацію щодо бойової, диверсійної, розвідувальної діяльності партизанських формувань, їхньої участі у спільних з радянськими військами операціях; відомості про особовий склад, озброєння, дислокацію партизанських загонів, підготовку партизанських кадрів, нагородження партизанів тощо.

Найбільший масив джерел з історії партизанського руху та антифашистського підпілля – у фонді Харківського обласного комітету Компартії України. Значне місце у фонді посідають справи, що мають назву «Звіти про діяльність партизанських загонів». Ці справи, як правило, містять: інформацію про організацію загонів; присяги партизана, прийняті командирами та рядовими партизанами; накази командирів про перехід загонів на нелегальне становище та головні завдання; довідки, звіти й рапорти про бойову, диверсійну, розвідувальну діяльність загонів, складені командирами та комісарами загонів; списки партизанів загонів; списки партизанів, які загинули або зникли без вісті; свідчення мешканців окупованих територій про відомі їм факти партизанської боротьби.

Крім того, у фонді є матеріали про формування підпільного обкому партії; звіти про роботу підпільних партійних організацій у місті Харків і області в роки окупації; фотографії, автобіографії партизанів; списки Харківських партизанських загонів, що направлялися для боротьби до інших областей України; довідки про участь громадян у партизанському русі та підпіллі; матеріали про нагородження партизанів Харківської області медаллю «Партизану Вітчизняної війни».

Важливими для дослідження історії партизанського руху на Харківщині є матеріали з фонду «Колекція документів про формування партизанських загонів в Харківській області». Слід зазначити, що формування загонів здійснювали партійні органи разом з органами НКВС.

На увагу заслуговує особистий фонд секретаря Харківського підпільного обкому Компартії України, Героя Радянського Союзу Івана Бакуліна. У фонді зберігаються його особисті документи: автобіографія, листування з рідними, спогади про нього, довідки, характеристики, послужні списки та інші документи про його життя та підпільну діяльність.

Окремі матеріали, що стосуються історії підпілля та партизанського руху, можна зустріти і у фонді Партійного архіву Харківського обкому Компартії України. Це, зокрема, спогади колишніх командирів і партизанів про боротьбу партизанських загонів; звіти про діяльність підпільних партійних організацій і партизанських загонів на Харківщині; списки добровольців, направлених Харківським обкомом партії на роботу в розвідвідділ штабу Південно-Західного фронту; списки підпільників і партизанів Харкова й області.

Про партизанську боротьбу розповість Держархів [Электронный ресурс].- Режим доступа: http://www.slk.kh.ua/view_post.php?id=7091 . - 17.05.2011 г.

На нашому сайті з'явився ресурс, який допоможе знайти найближчу до вас бібліотеку, дізнатися, як з нею зв'язатися і скористатися її послугами. Будемо ближче в цифровому і реальному світі!
Календар подій
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
Банери партнерів

Проверка тИЦ и PR
Центральна міська бібліотека ім. В. Г. Бєлінського

Адреса: Україна, Харків, 61058, вул. Данилевського, б. 34
Телефон: (057) 705-19-90.
Телефон: +38 097-158-98-41.
E-mail: citylibbelin@gmail.com
Розклад роботи - з 10.00 до 18.00
Вихідний день – вівторок, влітку: субота та неділя
Санітарний день – останній день місяця
Детальна контактна інформація
©Copyright ЦМБ ім. В. Г. Бєлінського
2011-2024